İSTANBUL’DA KASIM AYINDA KONUT SATIŞLARI YILLIK YÜZDE 15,1 AZALDI

KONUT


İstanbul’da Kasım ayında konut satışları yıllık yüzde 15,1  azaldı. İkinci el konut satışlarında yıllık yüzde 23,7 artış, sıfır  konut satışlarında yüzde 19,8 azalış kaydedildi. En yüksek azalış,  ipotekli sıfır konut sayışlarında yaşandı. Geçen yılın aynı dönemine  göre sadece beş ilçede konut satışları arttı. Toplam konut satışının  yüzde 18,8’i  yabancılara yapılan konut satışının ise yüzde 49,2’si İstanbul’dan gerçekleşti.

Ekim ayında, yıllık fiyat artışı, sıfır  konutlarda yüzde 29,5, ikinci el konutlarda yüzde 27,3 oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İPA İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin konut piyasalarının değerlendirildiği, Aralık 2020 Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Gerçekleşen  işlemler, rakamlara şöyle yansıdı: “İstanbul’da, Kasım ayında, konut satışları, bir önceki yılın  ortalamasına göre yüzde 6,8 artarken, yıllık yüzde 15,1 azalarak 21  bin 158 olarak gerçekleşti. Konut satışları, Türkiye genelinde bir  önceki yıl ortalaması ile aynı seviyede gerçekleşirken bir önceki  yılın Kasım ayına göre yüzde 18,7 azaldı. Kasım ayında toplam konut  satışlarının yüzde 18,8’i İstanbul’da gerçekleşti.


Ekim ayında, konut fiyatlarındaki yıllık artış, sıfır konutlarda  yüzde 29,5, ikinci el konutlarda yüzde 27,3 oldu. Türkiye genelinde  ise yıllık artış, sıfır konutlarda yüzde 30,4, ikinci el konutlarda  yüzde 28,5 olarak gerçekleşti.Kasım ayında, İstanbul’da gerçekleşen konut satışlarının yüzde 70,8’i ikinci el konut satışında oldu. İkinci el konut satışları bir  önceki yılın ortalamasına göre yüzde 23,7 artarken, sıfır konut  satışları yüzde 19,8 azaldı. Kasım 2019’a göre ise İstanbul’da ikinci  el konut satışları yüzde 8,8, sıfır konut satışları yüzde 27,3 azaldı.


İstanbul’da ipotekli konut satışları Kasım ayında bir önceki yıl  ortalamasına göre yüzde 7,6 arttı. İkinci el ipotekli konutların  satışı, bir önceki yıl ortalamasına göre yüzde 17,1 artarken, sıfır  ipotekli satışlar yüzde 10,8 azaldı. Bir önceki yılın Kasım ayına göre  ise ikinci el ipotekli konut satışları yüzde 37, sıfır konutlar yüzde 43 azaldı.


Kasım ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece beş  ilçede konut satışları yükseldi. Artışın gerçekleştiği ilçeler  sırasıyla, Zeytinburnu, Beykoz, Esenyurt, Çekmeköy ve Sultanbeyli  oldu. En yüksek azalış ise sırasıyla Esenler, Başakşehir, Küçükçekmece, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa kaydedildi.Kasım ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın  ortalamasına göre yüzde 40,6, bir önceki yılın Kasım ayına göre ise  yüzde 29,6 arttı. Toplam konut satışının yüzde 18,8’i, yabancılara  yapılan konut satışlarının yüzde 49,2’si İstanbul’dan gerçekleşti.”