İstihdama COVID-19 darbesi

ABD’DE KOVİD-19 NEDENİYLE 45 MİLYON KİŞİ, AVRUP BİRLİĞİ’NDE İSE 397 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

ABD’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 45 milyon kişi işsiz kalırken milyarderlerin 584 milyar dolar kazandığı ortaya çıktı. Kovid-19 salgınının en etkili olduğu ülke olan ABD’de halk, salgın nedeniyle ekonomik zorluklara sürüklenirken varlıklı kişilerin ise bu süreçte servetine servet kattığı belirtildi.

Büyük Buhran’dan bu yana ekonomik anlamda en zor dönemlerinden birini yaşayan ülkede, resmi rakamlara göre, salgının başından bu yana 45 milyon kişi “işsizlik” başvurusu yaptı.  Öte yandan Avrupada da durum farklı değil… Avrupa genelinde salgından dolayı işsizlik oranı arttı, hava yolu ulaşımı ve otomotiv krizden en çok etkilenen sektörler oldu. Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre nisan ayında, Avrup Birliği’nde 397 bin kişi işini kaybetti.

es

işsizlik oranı birlik genelinde yüzde 6.6’ya yükseldi. 0.2’lik fark son yıllarda görülen en yüksek artış oldu. avrupa genelinde pek çok şirket küçülmeye giderek, çalışanlarını işten çıkartıyor. bu şirketlerden bazıları: British Petroleum (10,000 çalışan) British Airways (12 bin çalışan)Renault (15 bin çalışan) Lufthansa (22 bin çalışan)