İSVEÇ ‘BOŞ DÜKKANLARI EVE ÇEVİREREK’ KONUT AÇIĞINI KAPATACAK

İsveç’te pandemi sonrası çok sayıda dükkan ve ofisin boş kalması bekleniyor, ancak bu durum ülkenin konut sorunu için ideal bir çözüm olabilir.

Salgın döneminde tüm dünyada olduğu gibi İsveç’te de artan online alışveriş ve evden çalışma pek çok işletmeyi olumsuz etkilese de ülkenin kronikleşen konut yetersizliği sorunu için fırsat sunuyor.

İsveç hükümeti, koronavirüs sonrası boşalan ticari gayrimenkullerin, yaklaşık 140 binlik konut açığını kapatmaya yardımcı olacak şekilde dönüştürülmesi için çalışmalara başladı.

Konut piyasasının uzun yılladır İsveç ekonomisinin zayıf noktası olduğu belirtilirken, ülkedeki kompleks düzenlemelerin inşaat maliyetlerini Avrupa’nın en yüksek seviyelerine çıkardığı, Mortgage vergi indirimi, sıfır emlak vergisi ve sıkı biçimde düzenlenmiş kira piyasasının konut fiyatlarını yüksettiği kaydediliyor.

Ticari gayrimenkullerin konut amaçlı mülke dönüştürülmesi planının, konut piyasasındaki baskıyı hafifletebileceği, bu yöntemin konut açığı bulunan İngiltere ve Hollanda gibi diğer ülkelerde de uygulanabileceği düşünülüyor.

Mülk dönüştürme planlarına yardımcı olmakla görevlendirilen devlete bağlı İsveç Ulusal Konut Kurulu (National Board of Housing), Şubat ayı sonuna kadar hükümet yetkililerine konuyla ilgili bir rapor sunacak.

İsveç Maliye Bakan Yardımcısı Per Bolund, “Korona salgını daha fazla sektörün evden çalışma alışkanlığını kalıcı hale getirecek. Bu da konut olarak kullanılabilecek mülkler olduğu anlamına geliyor” diye konuştu.

Evden çalışma devam edecek, ofis kiralamak mantıksız”

European Institute for Behavioural Analysis ile Gotheborg ve Lund üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırma, İsveç’teki 5 milyon çalışanın yaklaşık beşte birinin salgın geçtikten sonra da evden çalışmaya devam edeceğini ortaya koymuştu.

İsveç İstatistik Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Helen Stoye, “Pandemiden önceki duruma geri dönmeyeceğiz, bu nedenle geçmişte olduğu gibi devasa ofisler kiralamak mantıklı değil” ifadesini kullandı.

Çok sayıda boş dükkan var

Ofisler gibi özellikle cadde mağazalarının da salgın dönemi artan online alışveriş nedeniyle ciddi bir dönüşüm yaşaması bekleniyor.

Ülkede ticari gayrimenkule olan talebin düşmesi beklenirken, İsveç’teki büyük emlak firmalarından Wallenstam yeni duruma adapte olmanın yollarını arıyor.

Şirketin CEO’su Hans Wallenstam, salgın nedeniyle Gothenburg ve Stockholm’un merkezlerinde çok sayıda boş dükkan olduğunu belirtti.

Şirketin başlangıç olarak çoğunluğu ikinci katta bulunan 10 ila 20 arası dükkanı konuta dönüştürmek için kolları sıvadığı aktarıldı.