İşveren endişeli: Üretimde büyük kayıplar yaşanabilir

EYT

EYT düzenlemesiyle yaşanabilecek istihdam kaybı konusunda endişeli olduklarını dile getiren Er-Bakır AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Siparişleri yetiştirmekte zorluk yaşarken olası bir istihdam kaybı üretimimizi durdurur” dedi. Yetkililere seslenen Keçeci, “Yanlış çıkan bir uygulamanın değiştirilmesi aylar alır. Bizi çalışanlarımızla karşı karşıya bıraktırmamaları lazım” diye belirtti.

Milyonlarca kişinin gözü Emeklilikte yaşa takılanlara yapılacak düzenlemedeyken iş veren de hem istihdam hem de maliyet açısından yapılacak düzenlemeyi bekliyor.

“Üretimde büyük kayıplar yaşanabilir”

Er-Bakır AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, EYT düzenlemesiyle iş gücünün bir anda iş bırakmasıyla üretimin durabileceğinin altını çizerek, “EYT ve asgari ücret üst üste geldi. Emeklilikte yaşa takılanlarda özellikle kıdem tazminatı konuşuluyor ve %30 istihdamda kayıp olabileceği düşünülüyor. Bunlar bir anda söz konusu olursa üretim aksayabilir. Özellikle 45-50 yaşlarında ustabaşı ve şeflerin o işin dışına çıkması halinde üretimde büyük kayıplar olabilir. Kıdem tazminatı meselesinde de dünyanın en büyük bankasından bile mevduat bir anda çekilise bunu karşılayamazlar. Bir kanunla hiçbir iş veren bir anda bu tazminatı ödeyemez dolayısıyla işçiyle işveren arasında bir handikap yaşanabilir. İş dünyası çalışanların hak ettikleri kıdem tazminatının ödenmemesi taraftarı değil ancak bu ödemeler bizden 1 günde istenirse ödeyemeyiz. Bunun nasıl ödeneceğinin de realize edilmesi gerekir. Kaldı ki EYT kapsamına giren çalışanlarımız bir şekilde başka iş yerlerinde iş aramaya devam edecek ve bu da işsizliğe yansıyacak. Bir de emekli personel çalıştırdığınızda ödediğiniz SGK prim matrahı daha da yukarıda bununla ilgili nasıl bir ayarlama yapılacak? Dolayısıyla eğer bu kanun çıkıyorsa siyasi iktidarın işverenin finansman desteğini de belirtmesi lazım. Bu çalışmaları çeşitli iş kollarının temsilcileri bu çalışmalara katılırsa çıkacak yasa da sağlıklı, uygulanabilir ve mantıklı bir çözüm getirileceğini düşünüyorum” diye belirtti.

“Kur baskılanmaya devam ederse pazar kaybı yaşayabiliriz”

Kur baskılandığı için ihracatçıların rakiplerine karşı pazar kaybı yaşayabileceğini belirten Keçeci, endişeli olduklarını dile getirdi. Keçeci, “Personel giderleri ürettiğimiz ürüne göre %20-45 arasında işçilik giderleri olan üyelerimiz var ve bu mutlaka fiyatlara yansıyacaktır. Kura müdahale edildiğini düşünüyoruz. Kur baskısı %20-40 işçilik gideri olan bir üründe %40-45’lik bir zammın bitmiş bir ürüne %10-17 arasında maliyet artışı getirecektir. İhracatçı kur böyle giderse zam yapmak zorunda kalacak fakat bu zamlar uluslararası rekabette özellikle Çinli rakiplerimizle aramızı açacağından dolayı pazar kaybımıza yol açabilir. Bu konuda biraz endişeliyiz sektör olarak.
Türkiye’de emek gücünün bir anda işyerlerimizden çekilmesiyle üretimimizin sekteye uğramasını istemiyoruz. Bugünlerde zaten sipariş bazında zordayız bir de işçi eksikliği nedeniyle üretim durur da ihracatımızı gerçekleştiremezsek ayrı bir handikap olur. Dolayısıyla Bu kanunun detaylı düşünerek çıkarılması lazım. Umarım ilgililer bu söylediklerimiz not alırlar. Yanlış çıkan bir uygulamanın değiştirilmesi aylar alır. Bizi çalışanlarımızla karşı karşıya bıraktırmamaları lazım. Biz de yıllarca çalışan çalışanlarımızı kıdem tazminatını veremez duruma gelmemeliyiz. Çalışma Bakanlığının danışarak karar vermeleri gerekir.”

Kaplangı: 2023 bütçemizde bu giderler yoktu

İşverenin EYT düzenlemesinden doğacak giderleri 2023 bütçesinde yer almadığını söyleyen TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı, “Çünkü çok sıcak bir gündem oldu. Dolayısıyla biz de belirsizlik içerisindeyiz. Bununla nasıl baş edeceğimizi çıkacak düzenlemenin verilerine göre belirleyeceğiz” diye konuştu.

Kaplangı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 200 milyar liralık KGF paketinin olumlu olduğunu ancak özel bankaların da elini taşın altına koyması gerektiğini bildirdi:
“KGF paketinin çıkması gerektiğini söylemiştik. Sektörel olarak KGF limitlerinin dağıtılması konusunu vurguluyorum. Özellikle ihracatçıya ve üreticiye KOBİ’ler ağırlıklı sunulan KGF çok doğru bir karar. Açıklanan limitin sektörel bazlı bir ayrışımla kullandırılması ihracatçıya eşit destek olacak bir dayanışma olur. %75’i hazine garantiliyken %25’inin teminatlandırılması nasıl olacak? Kamu bankları üzerinden mi yürütülecek yoksa özel bankalar da elini taşın altına koyacak mı? Kalan %25 nasıl bir teminat olacak, faiz oranları ne olacak? Baktığınızda 200 milyar çok gibi görünüyor ama bizim 13-14 günlük ihracatımızı karşılayabilecek bir rakam bu. Mutlaka işimize yarayacaktır ama kamu banklarının dışında özel bankaların da elini taşın altın akoyması herkesin işine yarar.”

 

Haber: Dilan Erdemir