İTALYAN DOKTORLARIN ZOR KARARI

Koronavirüsün Avrupa’da en fazla can aldığı İtalya’da, doktorlar ve hemşirelerin omuzlarına binen sorumluluk, tıp dünyasının etik değerlerini yeniden düşündürür oldu.

İtalyan bir hemşireye göre hastanelerde artan yoğunluktan dolayı, sağlık personeli hayatta kalma ihtimali daha yüksek olan hastalara öncelik veriyor. Olasılık hesaplamaları üzerinden alınan kararların ne kadar etik olduğu ise tartışmalı.

Milano’daki Fatebenefratelli Hastanesi’nde görevli Mauro D’Ambrosio ile yapılan röportaj sırasında ülkedeki can kaybı binin üzerindeydi. Hemşire, Covid-19 hastalarının diğerlerine göre yoğun bakım ünitelerinde daha fazla kaldığını, ortalama 5-6 günlük sürenin virüsü kapan hastalar için 2 haftayı geçebildiğini ifade etti.

“Ahlaki açıdan kabul etmek ne kadar zor olsa da” diyen D’Ambrosio, hastanede yaşananları anlattı: “Eğer bir hasta çok ağırlaşıp artık yaşama umudu kalmadıysa, ona verilen yatağı ya da sağlanan imkanları iyileşme ihtimali olan birine aktarma tercihinde kalıyoruz.”

Lombardy bölgesinde çalışan başka bir hemşire ise ortamın “vahim” olduğu, ancak bu vahametin medyaya yansıtılmadığı görüşünde. Adının açıklanmasını istemeyen sağlık çalışanı, “Hastanemizde yüzlerce vaka var. Binanın yarısı sadece Covid-19 hastalarına ayrılmış vaziyette. Durum vahim” diyerek anlattı yaşanan krizi: “Anestezi uzmanları, solunum cihazlarının hangi hastalara bağlanacağını seçmek zorunda kalıyor.”

La Republica’ya konuşan Dr Roberto Cosentini’nin aktardıklarına göreyse çalıştığı hastaneye günde 60 ila 80 hasta başvuruyor: “Eğer bu dalga yatışmazsa, sağlık sisteminin çöküşüne doğru ilerliyoruz.”