İTO BAŞKANI AVDAGİÇ: HARCAMALAR PANDEMİ ÖNCESİNE DÖNDÜ

ito
İstanbul Ticaret Odası’nın incelemesine göre, temmuzun ikinci haftasında 19 sektörün 12’si banka ve kredi kartları ile satışlarda koronavirüs etkisini geride bıraktı.
İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Mart ayında başlayan salgının kart harcamaları üzerindeki değişimi araştırmak için ‘TCMB Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Tutarları’ verisini değerlendirdi.

Avdagiç, ” 13 Mart ve 10 Temmuz haftalarındaki kartlı harcamaları karşılaştırdık. Tüketicilerin kartla yaptıkları harcamalar elektronik eşya ve bilgisayarda yüzde 47 arttı. Müteahhit işlerinde artış yüzde 33, mobilya ve dekorasyon ile yapı malzemeleri, hırdavat, nalburiyede ise yüzde 27 oldu. Bu harcama kalemlerini yüzde 24 artışla araba kiralama, yüzde 22 artışla araç kiralama, satış, servis, yedek parça ve yüzde 14 artışla doğrudan pazarlama izledi” dedi.

İTO Başkanı Avdagiç, “Pandemi sürecinde gördük ki, artık hemen herkes bankadan nakit para çekmeden, adeta 5 lirayı bile kartla temassız olarak ödemek istiyor. 10 kişiden en az 7’si kasada cüzdanından para değil, banka ya da kredi kartını çıkarıyor. Bu sebeple kartla harcama tutarları piyasalar için çok önemli bir veri” bilgisini verdi.