J.P. Morgan: Altın, 2024’teki faiz indirimlerinden ve yatırım talebinin geri dönüşünden faydalanacak

J.P. Morgan

J. P. Morgan’daki emtia analistlerine göre, altın fiyatları yeni yılda ons başına 2.000 doların üzerinde tutunmaya devam ediyor ve değerli metal, 2024’teki ek faiz indirimlerinden ve yatırım talebinin geri dönüşünden faydalanacak. 

J.P. Morgan Küresel Emtia Stratejisi Başkanı Natasha Kaneva, “Emtiaların 2024 yılında çekirdek enflasyondan faydalanması pek olası değil. Enflasyonun %3’ün altına düşmesi gerekiyor, dolayısıyla bu, iş döngüsünün doğru zamanlanmasıyla birlikte, uzun pozisyonları başlatmak için gereken iki koşuldur ve 2024’te sektörün görünümünü çok taktiksel hale getirir.” dedi.

Analistler, son üç faiz indirim döngüsünde olduğu gibi, Fed’in geri adım atacağı beklentisinin altının son dönemdeki fiyat artışında kilit rol oynadığına dikkat çekti.

J.P. Morgan Baz ve Kıymetli Metaller Strateji Başkanı Gregory Shearer, “Tüm metaller arasında, 2024 yılı boyunca ve 2025’in ilk yarısına kadar hem altın hem de gümüş için orta vadeli bir yükseliş tahminine en yüksek inanca sahibiz, ancak bir girişin zamanlaması kritik olmaya devam edecek. Şu anda altın, temel kurlar ve döviz (FX) temellerine göre hala oldukça zengin görünüyor ve Fed faiz indirimi beklentilerinin tahminlerimizden daha erken gerçekleşmesi nedeniyle yakın vadede başka bir mütevazı geri çekilmeye karşı hala savunmasız görünüyor” dedi.

Shearer, önümüzdeki aylarda yaşanacak fiyat geri çekilmelerinin, ABD GSYİH büyümesinin yavaşlamasıyla birlikte 24 ortalarında başlamasını bekledikleri bir çıkış rallisi öncesinde alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

J.P. Morgan Research, Fed’in 2024’ün ikinci yarısında 125 baz puanlık kesinti yapacağını öngörüyor ki bu rakam, merkez bankası ABD’deki resesyonu önlemek için çalışırken geçen ay yayınladıkları 2024 görünümünde öngördüklerinden 25 baz puan daha fazla. 

Analistler, “Altın fiyat tahminleri, çekirdek enflasyonun 2026’da %2 hedefine dönmeden önce 2024’te %2,4’e ve 2025’te %2,2’ye gerileyeceğini öngören Fed resmi tahminlerine dayanıyor” değerlendirmesini yaparken, ABD’nin 10 yıllık nominal getirisinin 1. çeyrek sonundaki %3,95’ten 2024 sonunda %3,65’e 30 bp düşeceğini ve aynı zaman diliminde reel getirinin %1,75’ten %1,45’e gerileyeceğini tahmin ettiler.

Shearer, “Bu dönemde Fed’in faiz indirim döngüsünün ve düşen ABD reel getirilerinin, 2024’ün ilerleyen dönemlerinde altının kırılma rallisinin arkasındaki tek itici güç olacağını düşünüyoruz. Altının reel getirilerle ters yönlü ilişkisi tarihsel olarak Fed’in faiz artırım döngülerinde zayıflamış, ardından faizlerin düşüşe geçmesiyle tekrar güçlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Düşen getiriler 2024’ün ikinci çeyreğinde altın fiyatlarını yeni nominal zirvelere taşıyacak ve 4. çeyrekte ons başına ortalama 2.175 dolar olacak. 2025’in 3. çeyreğinde ise üç aylık ortalama zirvenin ons başına 2.300 dolar olmasını bekliyorlar.

Analistler, merkez bankası alımlarının 2024 yılına kadar altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini, pozitif net ETF akışlarının ise yılın ilerleyen dönemlerinde nihayet geri döneceğini tahmin ediyor.

Shearer, “Kurumlar rezerv varlıklarını çeşitlendirmeye çalıştıkça bazı merkez bankalarında hala rezerv artırma imkanı var, bu nedenle alımların 2010’ların sonlarına kıyasla yapısal olarak yüksek kalması muhtemel” dedi.

Analistler, ETF altın varlıklarının azaldığı iki yılın ve borsalarda ortalamanın altında net uzun pozisyonun ardından, artan yatırımcı iştahının da öngörülen 2024 altın rallisine önemli bir katkıda bulunacağına inanıyor.