JAPONYA KOVİD-19 AŞI ÇALIŞMALARINA 130 MİLYON DOLARLIK DESTEK SAĞLAYACAK

Japonya, gelişmekte olan ülkelerin potansiyel Kovid-19 aşısına  adil erişimini sağlamayı hedefleyen uluslararası aşı girişimi COVAX’a 130 milyon doları aşkın katkı sağlayacak.

Co
Dünya genelinde 36 milyondan fazla kişiye bulaşarak 1 milyonu  aşkın ölüme neden olan Covid-19’a dair aşı çalışmaları farklı ülkeler  bünyesinde devam sürerken, Japonya’dan uluslararası aşı çalışmalarına  destek geldi. Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ülkesinin  gelişmekte olan ülkelerin korona virüs aşısına adil erişimini sağlamak  için 172 ülkenin katılımıyla başlatılan COVAX girişimine 130 milyon  doları aşkın katkı sağlayacağını açıkladı. Söz konusu desteğin
Japonya’nın Haziran ayında Aşı İttifakı GAVI’ye sunduğu 300 milyon  dolarlık mali desteğin bir parçası olduğu öğrenildi.

“Japonya aşı çalışmalarına önem veriyor”

Sağlık hizmetleri ile ilgili bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen  uluslararası bir çevrimiçi toplantıda ülkesinin aşı çalışmaları  konusundaki çabalarına değinen Motegi, “Japonya, yeni korona virüsle  mücadele kapsamında sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesine, özellikle  aşıların geliştirilmesi ve adil dağıtımına önem veriyor” dedi. Motegi,
Kovid-19 tedavisinde kullanılacak ilaçların tedariki, gelişmekte olan  ülkelerin test kapasitesinin artırılması ve sağlık sistemlerinin  güçlendirilmesi konularındaki çabalarını sürdüreceklerini de belirtti.

Ölü sayısı bin 600’ü aştı

Japonya’da şu ana kadar 86 bin 656 kişiye korona virüs bulaşırken,  bin 617 kişi ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.