JAPONYA’NIN YENİ BAŞBAKANI YOSHIHIDE SUGA KİMDİR?

Shinzo Abe’nin istifası sonrası Japonya’nın yeni Başbakanı Yoshihide Suga oldu. 

72 yaşındaki Japon siyasetçi, Japonya tarihinde en uzun süre Başbakanlık yapan Abe’nin istifa etmesinin ardından adaylığını koyduğu başbakanlığı kazandı.

Siyasi kariyerinin genelinde düşük bir profil izlediği ve daha çok arka planda etkin olduğu belirtilen Yoshihide Suga, aslında yakın zaman öncesine kadar başbakanlık için güçlü bir aday olarak görülmüyordu. Yoshihide Suga, bir dönem istifa edip yeniden göreve gelen Abe’nin 2012 sonlarında iktidara dönüşünde önemli bir rol oynarken, ikilinin yakın bir diyaloğu bulunuyordu.

Kimdir?

Yoshihide Suga 6 Aralık 1948 tarihinde Akita eyaletinde bir köyde çilek yetiştiricisi çiftçi bir baba ve öğretmen bir annenin en büyük oğlu olarak dünyaya geldi. Ailenin büyük oğlu olarak ileride tarım işini üstlenmesi beklenen ancak çiftçi olmak konusunda isteksiz olan Suga, liseden sonra Tokyo’da iş bulmak için kendi deyimiyle “evden kaçtı.” Bir karton fabrikasında iş bulan Suga, kısa sürede aradığını bulamadığını anlayarak 1969’da Tokyo’daki Hosei Üniversitesi hukuk fakültesine kayıt yaptırdı.

 

Okul ücretini ödemek için çeşitli fabrikalarda çalışmaya devam eden Suga, boş vakitlerini spora ayırarak karate takımının kaptan yardımcısı oldu.

Siyaset yılları

Yoshihide Suga mezun olduktan birkaç yıl sonra siyasetle ilgilenmeye başlayarak Liberal Demokrat Parti’ye katıldı.

1996 yılında vekil olarak parlamentoya giren Suga, 2006-2007 yılları arasında Başbakan Şinzo Abe’nin ilk görev süresi boyunca İçişleri ve Haberleşme bakanı olarak görev yaptı. 2012-2020 yılları arasında Abe’nin ikinci dönem başbakanlığı sırasında ise Baş Kabine Sekreteri olarak görevine devam etti.

HAKKINDA NE DİYORLAR?

Japonya’da bu zamana kadar daha çok geri planda faaliyet gösteren ve bu nedenle fazla tanınmayan Suga, spora olan düşkünlüğüyle biliniyor. Güne sabah 5’te başlayan ve her sabah yürüyüş yapan 72 yaşındaki yeni Japon lider için Waseda Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü Etsushi Tanifuji,“Japonya için büyük bir vizyonu yok ve daha ziyade problem çözücü bir kişiliği var. Bu özelliği daha önceki kariyerinde işine yaradı ama başbakanken bu şekilde devam edecek mi göreceğiz” ifadelerini kullandı. Siyaset bilimci yerel basına verdiği bir demeçte ayrıca, “Bazı liderlerin bir ideolojisi vardır ve bunun ışığında hareket ederler. Suga o tür bir politikacı değil” diye de ekledi.