JOHNSON EKONOMİK GÖRÜNÜMÜN KÖTÜLEŞECEĞİ UYARISINDA BULUNDU

johnson ingiltere

Financial Times’ın haberine göre, Maliye Bakanı Rishi Sunak,  koronavirüsün yol açtığı ekonomik kaosun üstesinden gelinmesi için  yapılan harcamaların ödenmesi amacıyla vergilerin artırılması  gerektiğini kabul ederken, İngiltere’nin ekonomik görünümün kötüleşmek  üzere olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Sunak ile birlikte, dün Muhafazakar Parti üyesi  parlamenterler ile bir araya gelen ve parti içi ilişkilerini  iyileştirmeyi hedefleyen Johnson, İngiltere’nin ekonomik durumunun  hükümet için zorlu olduğunu kanıtlandığını belirtirken, “Durumun zor  olduğunu biliyorum. Daha da zorlaşacağı konusunda sizi uyarmak  istiyorum. Sular daha da dalgalı hale gelecek. Ancak bununla başa çıkacağız” diye konuştu.
Maliye Bakanı Sunak ise, “Bazı zor şeyleri yapmamız gerekecek, ancak size söz veriyorum, kısa vadede zorlukların üstesinden geleceğiz.
Bu ancak korkulan vergi artırımının artık ufukta görünmediği anlamına  gelmiyor. Karşı karşıya olduğumuz zorluklar konusunda İngiliz halkına  dürüst olacağız ve onlara kamu finansmanımızı nasıl düzelmeyi  planladığımızı göstereceğiz. Düşük vergili bir ekonomi hepimizin görmek  istediği şey” dedi.
Başbakan Johnson ayrıca, pandeminin yarattığı zorluklara rağmen  bölgesel eşitsizlikle mücadele ajandasını uygulamaya devam edeceklerini  ifade etti.