JPMORGAN: PARA POLİTİKASINDA ERKEN GEVŞETME TÜRKİYE’NİN ZAYIF POLİTİKA KREDİBİLİTESİNİ BALTALAYABİLİR

JPMorgan, TCMB’nin para politikasında erken bir gevşetmeye gitmesinin  hali hazırda zayıf olan politika kredibilitesini baltayacağı ve  ekonomik görünüm için zarar verici olacağını savundu.
JP Morgan dün yayınladığı “Gelişmekte olan Piyasalar Görünüm ve Strateji” raporunda Türkiye’ye de yer verdi.
İlk faiz indirimini Eylül’de beklediklerini belirten JP Morgan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için Temmuz/Ağustos’a atıfta bulunmasının erken bir faiz indirimi riski yarattığını da belirtti.
Maliyet bazlı fiyat baskılarının enflasyonu yılın son aylarına kadar  yüzde 16’nın üzerinde tutacağını öngğören JPMorgan, yıl sonu için enflasyon tahminini ise yüzde 13,4 olarak tuttu.
JP Morgan, “Enflasyon bekleyişlerinde ısrarcı kötüleşme, lirada daha  fazla zayıflık ve yüksek global emtia fiyatları enflasyoh tahmini için  yukarı yönlü risk yaratıyor” ifadelerini de kullandı.
Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 4,8’den yüzde 6,1’e  yükselttiklerini ve 2022 beklentisini yüzde 4,1’den yüzde 3,4’e  indirdiklerini hatırlatan JP Morgan, aşılamada hızlanmanın ve  bunun sonucu turizmde gösterilecek performansın belirleyici olacağını  da vurguladı.