JPMORGAN TCMB’NİN FAİZ KARARINI DEĞERLENDİRDİ

TCMB Para Politikası Kurulu’nun dünkü kararlarını değerlendiren JPMorgan, beklentilere paralel olarak TCMB’nin politika faizini yüzde 17.9 seviyesinde tuttuğunu, ancak PPK sonrası yapılan açıklamada  beklentiilerden daha şahin bir tonun kullanıldığı tespitinde bulundu.


Merkez Bankası’nı faiz indirimlerine başlamak için yerli  yatırımcıların tersine dolarizasyonunu görmek istediğini belirten JPMorgan, TCMB’den ilk faiz indirimi beklentisini öteledi ve beklediği toplam faiz indirimi miktarını azalttı.


PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada kullanılan, “Sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar verilmiştir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ifadelerine dikkat çeken JPMorgan, TCMB’nin şeffaflığı ve öngörülebilirliği artıma çabaları çerçevesinde enflasyonda kalıcı bir düşüşü teyit  edecek ve TCMB’yi para politikasını gevşetmeye yönlendirek faktörler konusunda bir netleşme sağlamasının da önemli olduğunu vurguladı.


JPMorgan, “Biz, bu şahin ifadelerin ve açıklama ile iletilen  bilgilerde iyileşme, ilerlemenin TCMB’ye ve politikalarına yatırımcı güveninin daha da artıracağına güçlü şekilde inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı. TCMB’nin sıkı politikalmarın uzun bir süre devam edeceğine işaret etmesinin dezenflasyon sürecine hala güvenmediğine ve krdebiliteyi  daha da artırmaya kararlı olduğunu gösterdiğini de savunan JPMorgan, TCMB’nin para politikasını gevşetmeye başlamadan önce yerli yatırımcıların sürekli bir tersine dolarizasyon ortaya koyduklarını görmek  istediğine düşündüklerini de ifade etti. “Bu şartların yerine gelmesi biraz zaman alacak” tespitinde bulunan JPMorgan, bununa bağlı olarak TCMB’den  ilk faiz indirimi için beklentiyi 2’nci çeyrekten 3’ncü çeyreğe  ötelediklerini vurguladı. JPMorgan ayrıca, TCMB’den beklediği kümülatif faiz indirimi miktarını da 500 baz puandan 400 baz puana çekti.