JPMorgan ve BofA: Avrupa hisse senetlerinde satış yapma zamanı

hisse senedi amd

Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri

Avrupa hisse senetlerinde mart ayı ortasından bu yanan yaşanan toparlanma stratejistlerin güvenini kazanamadı. Stratejistler, merkez bankası faiz artırımlarının hisse senetlerindeki ralliyi durduracağına inanmaya devam ediyorlar. 

Yapılan ankette 2023 yılının geri kalanı için karamsar bir görünüm ortaya koymaya devam edildiğini, yıl başından bu yana yüzde 10 yükselen Stoxx Avrupa 600 endeksinin yıl sonuna kadar 450 puana düşeceği beklentisinin sürdürüldüğünü gösterdi. Bu, Cuma günkü kapanışa göre yüzde 4 kayıp anlamına geliyor.

BofA stratejisti Milla Savova yaptığı değerlendirmede, “Para politikası 40 yılın en keskin sıkılaştırmasını yaşıyor ve bunun sonucu olarak kredilerde ve parasal şartlarda keskin kötüleşme var. Bu durumun önümüzdeki aylarda resesyonist büyüme yartlarına yol açmasını bekliyoruz” dedi.

BofA stratejistlerin Stoxx 600 için yıl sonu hedeflerini geçtiğimiz ay 430 puandan 410 puana indirdiler. 

JPMorgan stratejisti Mislav Matejka da yaptığı değerlendirmede, beklentilerden daha iyi gelen karların hisse senedi piyasasında rallinin devam etmesi için yeterli olup olmayacağının soru işareti olduğunu belirtti ve yatırımcılara pozitif ilk çeyrek sonuçlarının desteği ile yaşanacak güçlenmeleri pozisyon azaltmak için iyi bir seviye olarak kullanmalarını önerdi.

State Street Global Advisors yıl sonu beklentisini 455 puandan 475 puana yükseltirken, Stoxx 600 için 2023 sonuna ilişkin en iyimser tahminler 480 puan ile Deutsche Bank ve ING Groep NV’ye ait. TFS Derivatives ise endeksin 380 puana düşeceğini öngörmeyi sürdürüyor.