JPMORGAN’DAN TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ

FED ABD ENFLASYON jp morgan

TÜİK’in dün açıkladığı Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirenJPMorgan, enflasyondaki yükselişin kurdaki zayflığın geriden gelen  etkisini, yönetimsel fiyat artışlarını ve TÜFE ağırlıklarındaki değişikliği yansıttığını bildirdi.


Kur ile güçlü bağlantısı olan kategorilerde yüksek fiyat artışlarınınh şaşırtıcı olmadığını ifade eden JPMorgan gelişmekte olan  piyasalar ekonomisti Yarkın Cebeci, konut, beyaz eyşa, sağlık gibi sektörlerin yer aldığı bu gruptda fiyat baskılarının lira güçlendikçe ve yüksek faizler ile kredilerde büyümenin yavaşlaması etkilerini  gösterdikçe azalacağını da savundu.


Bununla birlikte kısa vadede enflasyonun zayıf baz etkisine bağlı  olarak yükseleceğini öngören Cebeci, yıllık enflasyonun Nisan ayında yüzde15,8 seviyesinde tepe yapmasını beklediklerini ifade etti. Cebeci,  ıyyık enflasyorda düşüşün ancak yıl sonuna doğru görünüm hale geleceğini  belirtirken, TCMB’nin keskin politika sıkılaştırmasının ve lirada yol  açtığı güçlenmenin bu tahminler için aşağı yönlü risk yarattığını da  vurguladı.


Enflasyonda yukarı yönlü sürprizin para politikasının daha da  sıkılaştırılmasını gerektirmek için yeterli olduğunu düşünmediğini  belirten Cebeci, “Kredibilite endişellerinin TCMB’yi daha fazla  sıkılaştırma yapmaya cesaretlendirebileceğini kabul etmeliyiz. Ancak  bu bizim temel senaryomuzda bu ay yapılacak PPK ütoplantısında 50 baz puan fazin indirimi riski yer almıyor” ifadelerini kullandı. Cebeci, TCMB tarafından şu ana kadar yapılan sıkılaştırmanın TCMB’nin planladığı kademeli dezenflasyonu sağlamak için yeterli olacağına inandıklarını belirtirken, bu sıkılaşktırmanın politika kredibilitesini ciddi şekilde artırmayı başarmak içinde yeterli  olduğu görüşünde olduklarını dra vurguladı. Cebeci, TCMB’nin faiz konusunda bir sonraki adımınınr indirim yönünde olacağını ve bunun üçüncü çeyrekte olacağını öngörmeye devam  ettiklerini de belirtti.