Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve ağır yıkıma yol açan iki depremin uluslararası kamuoyunda yankıları sürüyor

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş merkezli olarak gerçekleşen ve 10 ilde ağır yıkım ile can kayıplarına yol açan iki depremin uluslararası kamuoyundan da etkileri devam ederken, çeşitli spor federasyonlarından, müsabakalar öncesinde saygı duruşunda bulunulması yönünde kararlar geliyor.

Bu kapsamda Portekiz Futbol Federasyonu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatlarını kaybedenlerin anısına, bu hafta oynanacak maçlara bir dakikalık saygı duruşuyla başlanması kararı aldı.

Kararın ardından Portekiz Ligi 20. Haftasında oynanan Sporting Lisbon–Porto, Maritimo–Braga ve Arouca–Santa Clara karşılaşmaları öncesinde, depremde hayatını kaybedenler için birer dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Aralarında İngiliz Premier Ligi’de olmak üzere pek çok ligde de müsabakalar öncesinde saygı duruşunda bulunuldu.

Bu kapsamda UEFA tarafından alınan bir kararla, 14 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan son 16 turu müsabakaları öncesinde de birer dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Öte yandan basketbolda da, THY Avrupa Ligi ve 7Days Avrupa Kupası maçları öncesinde, depremde hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunulması yönünde karar alınmıştı.