KARAİSMAİLOĞLU: HAYDARPAŞA GARI RESTORASYON ÇALIŞMALARINDA SON GELİNDİ

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul’a giderek bir süredir restorasyon  çalışmaları devam eden Tarihi Haydarpaşa Garı’nda incelemelerde bulundu Karaismailoğlu, “Çalışmalarımızda sona yaklaşıyoruz. Haydarpaşa Garı, restorasyon, müze ve arkeo park çalışmalarımız tamamlandığında Haydarpaşa Garı eskiden olduğu gibi demiryolu faaliyetlerine de yeni  yüzüyle kısmen devam edecektir” dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün İstanbul’a  giderek bir süredir restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Haydarpaşa Garı’nda incelemelerde bulundu. Basın mensuplarına önemli  açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, Haydarpaşa Garı’nda son  derece titiz ve nitelikli bir restorasyon çalışması yürüttüklerini  kaydetti.

“Haydarpaşa Garı’nda son derece titiz ve nitelikli bir  restorasyon çalışması yürütüyoruz”

Yüz yıldan fazla bir zaman İstanbul’u demiryolları ile Anadolu’ya, Bağdat’a ve Hicaz Bölgesi’ne bağlayan Haydarpaşa Gar’ının, sadece İstanbul’un tarihi açısından değil tüm Türkiye’nin tarihi açısından  değerli olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, şunları aktardı: “2. Abdülhamit döneminde 30 Mayıs 1906 da yapımına başlanan Haydarpaşa Garı 19 Mayıs 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Ancak 1979 yılında independenta adlı petrol yüklü Romen tankeri İstanbul Boğazından geçerken  Haydarpaşa Garının açıklarında patlamış 43 gemi mürettebatının öldüğü, 27 gün süren büyük yangına ve çevre  felaketine yol açan kazada Haydarpaşa Garının camları ve tarihi renkli  vitrayları parçalanmıştır. Ayrıca maalesef bildiğiniz üzere 28 Kasım 2010 yılında çıkan yangından dolayı Haydarpaşa Garı’mızın çatısı  çöktü, dördüncü katı tamamen kullanılmaz hale geldi ve yapı büyük  zarar gördü.”

“İstanbul tarihine dair yeni bilgilere ulaşılmasına vesile olduk”

Haydarpaşa Garı’nın aslına uygun bir şekilde yeniden eski  güzelliğine kavuşturmak ve olası bir depreme karşı daha da  güçlendirmek üzere komple tadilat ve restorasyon çalışmalarını  başlattıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarını şu  şekilde sürdürdü: “Anıtlar kurulu onayı ile iki etap halinde devam eden çalışmalar  kapsamında çok önemli aşamalar kaydettik. Kurul izinleri ve İstanbul Arkeoloji müzeler müdürlüğünün kontrolünde  1.etap olan Haydarpaşa Gar Binasının komple tadilatı çalışmalarına 7 Aralık 2015 tarihinde  başladık. 15 Şubat 2019 tarihinde tamamlayarak geçici kabulünü yaptık. 11 Mayıs 2018 tarihinde ise Haydarpaşa Gar Binası Ve Müştemilatı 2.Etap Restorasyonuna başladık.”

“Görüldüğü üzere çalışmalarımızda sona yaklaşıyoruz. Ancak malum İstanbul kadim bir şehir. Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Marmaray projesi kapsamında yapılan kazılar sırasında kent tarihini  yaklaşık 8 bin 500 yıl geriye götüren neolitik tabakaya ulaştık.


İstanbul tarihine dair yeni bilgilere ulaşılmasına vesile olduk. Buna  benzer bir durum Haydarpaşa Garı peronlarında rayların iyileştirilmesi  çalışmalarında da yaşandı. Çalışmalar sırasında antik Khalkedon (Kalkedon) şehrine ait olduğu düşünülen tarihi yapılar gün yüzüne  çıktı.”