Karbon Emisyonunda En Büyük Düşüşlerden Biri Trump Döneminde Olabilir

ABD’de Corona virüsü salgını sebebiyle ekonomide çarkların durması enerji tüketimini de azalttı. Enerji Bakanlığı’nın tahmini verilerine göre ABD, karbon emisyonlarında son yıllarda gözlemlenen en büyük düşüşlerden birini iklim değişikliği uyarılarına mesafeli yaklaşan Başkan Donald Trump döneminde yaşıyor.

Enerji Bakanlığı’na bağlı Enformasyon İdaresi ABD’de 2020 yılı için fosil yakıt emisyonlarında yüzde 7,5 oranında düşüş olmasını bekliyor. Bu da, ABD’nin enerji emisyonlarında 1990’dan bu yana yaşanan en büyük düşüşün kayıtlara geçmesi anlamına geliyor. 2008 yılındaki resesyonun başlamasından sonraki yıl, emisyonlarda yüzde 7,3 oranında azalma görülmüştü.

Başkan Trump zaman zaman iklim değişikliği konusunda bilimsel verileri ciddiye almadığını ima eden açıklamalar yapmış, eski Başkan Barack Obama döneminde uygulamaya sokulan daha sıkı emisyon standartlarını iptal etmek için harekete geçmişti.

Uzmanlar özellikle ulaşımdaki emisyonlarda önemli ölçüde düşüş gözlemlediklerini ve “Büyük Bunalım”dan bu yana böyle bir şey görülmediğini vurguluyor.