KATAR HAVAYOLLARI CEO’SU: “AŞI MECBURİYETİ HAVACILIKTA YENİ TREND OLACAK”

Dünya genelinde Covid-19 salgını gölgesinde güvenli seyahat için “aşı pasaportu” tartışmaları sürerken, Qatar Airways (Katar Havayolları) CEO’su söz konusu uygulamanın havacılıkta “yeni trend” olacağını söyledi.

Küresel havacılık sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Qatar Airways CEO’su Akbar el Baker, “Covid aşısı zorunluluğunun hava taşımacılığında yeni trend olması çok muhtemel” dedi.

Baker, CNBC televizyonunda katıldığı programda “Kısa vadede aşı pasaportunun hem hükümetlere hem de yolculara yeniden seyahat etmeye başlama konusunda güven vereceğini” savundu.

CEO Akbar el Baker, Covid-19 aşısının uçmak için bir zorunluluk haline gelip gelmeyeceği sorusuna, “Bence öncelikli eğilim bu olacak, çünkü insanların hava yolculuğuna yeniden güvenmesi gerekiyor” yanıtını verdi.

Baker, aşı pasaportu sürecinin, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından yönetilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ortadoğu’nun en büyük havayollarından Qatar Airways, salgının ilk birkaç ayında hava yolculuğunun neredeyse durma noktasına gelmesi sonucu ağır darbe almıştı.

Geçen yıl Katar devletinden 2 milyar dolarlık kurtarma yardımı alan şirket, salgının yanı sıra Körfez’de Katar’a uygulanan ambargonun da etkisiyle 2019-2020 mali yılında 1,9 milyar dolarlık rekor zarar açıklamıştı.