KORONA KRİZİ EVRENSEL TEMEL GELİRİ GETİRİR Mİ? EKONOMİSTLER NE DİYOR?

Dünya ekonomilerini alt üst eden koronavirüs salgını, daha önce çok tartışılan ‘evrensel temel gelir’ kavramını da yeniden gündeme getirdi.

Son olarak Papa Francis tarafından da dile getirilen evrensel temel gelir talebine dünyadaki birçok ekonomistten de destek geliyor.

‘Evrensel temel gelir’ tüm insanlara, herhangi bir şart gözetmeksizin yaşamlarını idame ettirmeleri için verilmesi düşünülen ücret anlamına geliyor.

Söz konusu kavram IMF tarafından nüfusun tamamına veya çok büyük bir çoğunluğuna asgari düzeyde veya sıfır şartla düzenli nakit ödemesi şeklindeki gelir destek mekanizması olarak tanımlanıyor.

Londra SOAS Üniversitesi’nden kalkınma çalışmaları profesörü Guy Standing, konuyla ilgili CNBC’ye yaptığı açıklamada evrensel bir temel gelir olmadan küresel ekonomik canlanma olasılığı olmadığını söyledi.

Koronavirüs krizinin temel gelir için uyarıcı olabileceğini belirten Standing, “Bu sisteme er ya da geç ulaşacağız ancak bunun olası etkileri nedeniyle pek çok ülkede ciddi bir kurumsal direniş söz konusu” diye konuştu.

Profesör Standing, insanların savunmasız olduğunun ve korunması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak virüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya kısa süre içerisinde evrensel temel gelir sistemine geçeceğini duyurmuştu.

The Economist İstihbarat Birimi (Economist Intelligence Unit) küresel ekonomisti Cailin Birch, İspanya’nın evrensel temel gelir planının diğer ülkeleri de benzer bir adımı atmak için harekete geçirebileceği görüşünde.

Birch, ABD’de federal hükümetin krizle mücadele kapsamında doğrudan nakit ödeme yardımına atıfta bulunarak, “Aslında direk değil dolaylı yoldan da olsa bu sisteme zaten geçtiler” yorumunu yaptı.

ABD, Mart ayının sonunda koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele için yaklaşık 2 trilyon dolarlık acil yardım paketi üzerinde anlaşmıştı. Ülke tarihinin en büyük kurtarma paketi olan pakette halka doğrudan nakit yardımı da öngörülmüştü.

Ekonomik yardım paketi kapsamında 2019’da 75 bin dolardan daha az gelir elde eden bireyler, bin 200 dolar tutarındaki ödemeyi almaya hak kazanmış sayılıyor.