KORONA SALGINI SEYAHAT GEMİLERİNİ NASIL DÖNÜŞTÜRECEK?

Koronavirüs salgını dünya genelinde en çok turizm sektörünü vururken, uçak yolculuklarının yanı sıra gemi (cruise) seyahatleri de şimdilik rafa kalktı.

Seyahat gemilerinin 2021’e kadar tekrar faaliyete geçmesi öngörülürken, önümüzdeki yıl için rezervasyonların şimdiden başladığı ve 2019’a kıyasla çok daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Seyahat kısıtlamaları nedeniyle turlarını iptal etmek zorunda kalankruvaziyer şirketleri salgın sonrası dönem için hazırlık yapmaya başlarken, sektörden analistler salgın sonrasında gemi seyahatlerinde köklü değişiklikler bekliyor.

Söz konusu değişikliklerin seyahatler yeniden başlamadan önce yaşanacağını belirten uzmanlar, özellikle koronavirüsün yolcu gemilerinde de görülmüş olmasının yeni dönemde müşteri taleplerini ve şirketlerin sunduğu imkanları ciddi anlamda etkileyeceği görüşünde.

Katı tıbbi protokoller ve sağlık önlemlerinin yeni dönem gemi seyahatlerinin vazgeçilmezi olacağını söyleyen Scott Eddy, kamusal alanların, kıyı gezilerinin, sanitasyon işlemlerinin ve yolcular için sağlık taramalarının öne çıkacağını belirtti.

Düzenli ateş ölçümleri, gemi içi sağlık merkezleri, gelişmiş hava filtreleme sistemleri ve özellikle yaşlı gezginler için zorunlu ‘seyahat için uygun’ belgelerinin, önümüzdeki dönemde paket turlarının parçası olacağı ifade ediliyor.

Uzmanlar bunun yanı sıra gemi içi açık büfelerin de tarihe karışabileceğini, bunun yerini mürettebat tarafından masaya yemek servisinin alacağını savunuyor. Daha az kişi ile temas etmek amacıyla yolcuların yemek ve eğlence alanlarında önceden saatli rezervasyonu tercih edebileceğine de dikkat çekiliyor.

 

Daha fazla robot, daha az insan

Öte yandan hemen her alanda kullanımı artan robotların gemi seyahatlerinde de salgın sonrası dönemde daha fazla kullanılması bekleniyor.

Daha yüksek ve güvenli hijyen standartlarını yakalamak amacıyla modern teknolojilere yatırımın artacağı, bu doğrultuda otomatik ve akıllı temizlik sistemlerinin tercih edileceği değerlendirmesi de yapılıyor.

Sektörde yaşanacak diğer bir değişikliğe dikkat çeken cruise gemisi işletmecisi Steve Ebsworth ise salgın sonrasında sektörün çok kalabalık turlardan ziyade daha küçük ölçekli ve ‘butik’ turlara ağırlık vereceği değerlendirmesini yaptı.