Korona yardımı için 100 ülke IMF’den yardım istedi

Koronavirüs salgını dünya ekonomilerine ağır bir darbe indirirken, bugüne kadar 100 ülke krizden çıkabilmek için IMF’nin kapısını çaldı. 

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath,189 üyeden 100’ünün salgınının ekonomik etkilerinin hafifletilmesi için IMF’den yardım istediğini açıklarken, başvuran ülkelerin yarısının düşük gelirli ülkeler olduğunu söyledi. 

Gita Gopinath, IMF’nin koronavirüs kriziyle mücadele için üyelerine toplam 1 trilyon dolarlık kredi yardımının oldukça önemli olduğunu ancak bunun yeterli olmayabileceğini belirtti.

Gopinath, kalkınmakta olan ülkelerin karşı karşıya kaldıkları krizin büyüklüğünün, bundan daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulmasına yol açabileceğini ifade etti.

Baş ekonomist, “IMF’nin 1 trilyon dolarlık yardım kapasitesi krizle mücadele için oldukça yüksek bir miktar. Elbette işler daha kötüye gidebilir, ne olacağını görmemiz gerekiyor” diye konuştu.

IMF’nin sıfır veya düşük faiz oranlarıyla mevcut acil durum fonlarını iki katına çıkararak 100 milyar dolara yükselttiğini vurgulayan baş ekonomist, ihtiyacı olan ülkeler için kısa vadeli bir likidite programı başlatmaya da hazırlandıklarını kaydetti.