KORONAVİRÜS NEDEN İTALYA’DA DAHA FAZLA ÖLÜME YOL AÇIYOR?

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının merkezi zamanla Avrupa’ya kayarken, İtalya’daki tablo giderek ağırlaşıyor. Yayınlanan son verilere göre koronavirüs vakalarında ölüm oranı (CFR) şu anda %6.6 ile en yüksek İtalya’da iken, Fransa’da bu oran %2.1, Güney Kore’de %0.8 ve Almanya’da %0.2.
Bu durumun en önemli sebeplerinden biri yaş faktörü. Avrupa’nın en yaşlı nüfusuna sahip olan İtalya, dünyada salgından en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. İtalya’da 65 yaş üstü nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 22. Ülkenin yaş ortalaması ise 45,5.
 
Yaşı on yıl aralıklarla gruplandırmak ve her yaş grubuna düşen vakaların yüzde paylarını karşılaştırmak, Güney Kore (kırmızı çubuklar) ile İtalya (yeşil çubuklar) arasındaki çarpıcı farkı da ortaya koyuyor. Son zamanlarda Güney Kore’de onaylanan tüm vakaların %3’ünden azı 80 yaşında. İtalya’da teyit edilen tüm vakaların %19.1’i ise 80 yaş.

Her iki ülkede de teyit edilen vakaların mutlak sayıları benzer.

Ancak İtalya’nın sağlık ve hastane sistemi, yoğun bakıma ihtiyaç duyan ve vefat etme olasılığı daha yüksek yaşlı nüfus nedeniyle, Güney Koreli hastalardan daha fazla sayıda enfekte yaşlı hasta söz konusu.