KORONAVİRÜS’ÜN MİLYAR DOLARLIK BİLANÇOSU

Dünyayı saran koronavirüsün piyasalara etkisi devam ediyor. Virüs endişesi geçtiğimiz hafta küresel piyasaları alt üst ederken, dünyanın en zengin insanlarına bir haftada 444 milyar dolar kaybettirdi.

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta 2008 mali krizinden bu yana en kötü haftasını geçirirken, dünyanın en zengin 500 insanının koronavirüs salgını nedeniyle bir haftada 444 milyar dolar zarar ettiği belirtildi.

En fazla kaybedenler dünyanın en zengin 3 iş insanı olurken. Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ve Fransız lüks devi LVMH Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault’un servetleri toplamda 30 milyar dolar azaldı.

Dünyanın en zenginleri arasında 25. sırada bulunan Tesla CEO’su Elon Musk şirket hisselerinin değer kaybetmesi sonucu bir haftada 9 milyar dolar zarara uğrarken, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in zararı ise 6.6 milyar dolar oldu.

Geçtiğimiz hafta perşembe ve cuma günü dünya genelinde artan koronavirüs vakaları ve endişe nedeniyle Avrupa endeksleri yüzde 4, ABD endeksleri ise yüzde 6’dan fazla kayıp yaşamıştı.