Kovid-19 endişesi petrol fiyatını düşürdü

abd çin petrol

Çin’in katı sıfır kovid vakası politikasını gevşeteceğini açıklamasının ardından varil fiyatı 80 doların üzerini gören ABD tipi ham petrol, Çin kaynaklı yeni bir kovid dalgası yayılabileceği endişelerinin gündeme gelmesi ve 2023’te parasal sıkılaştırmanın artmasıyla, resesyon yaşanabileceği beklentisiyle 78 dolara geriledi.

Çin, ekonomide durgunluğa ve ülke içi yoğun protestoların yanı sıra, sanayi üretimindeki aksamalar nedeniyle, küresel tedarik zincirlerinde sorun yaşanmasına neden olan katı şekilde uyguladığı sıfır vaka politikasında önce karantina şartlarını hafifletmiş, son olarak da 8 Ocak’tan itibaren yurt dışından gelen yolcular için karantina şartının kaldırılacağını açıklamıştı.

Çin’in kovid önlemlerini gevşetmesinin ekonomiyi canlandıracağı ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısının talebi artıracağı beklentisiyle hafta başında 80 doların üzerine hareketlenmişti.

Tedbirleri gevşetmesinin ardından Çin’de vaka sayılarında hızlı artış yaşanması ve batı ülkelerinde, Çin’den gelen yolculara yapılan kovid testlerinin yoğun şekilde pozitif çıkması, piyasalardaki olumlu havayı tersine çevirerek, endişeleri artırdı.

Avrupa’da Çin’den gelen yolculara zorunlu kovid testi uygulama kararı alan ilk ülke olan İtalya’nın Sağlık Bakanı, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin’den gelen iki uçaktaki yolcuların yarıya yakınının testlerinin pozitif olduğunu ve hastaların, özel olarak ayrılan binalarda karantinaya alınacağını söyledi. İtalya

Gelişmelerin ardından ABD, çinden gelen yolculardan negatif test sonucu talep edeceğini açıklarken, Japonya Çin anakarası’ndan gelen yolculardan negatif test isteneceğini, Tayvan ise 1 Ocak’tan itibaren Çin’den gelen yolculara zorunlu kovid testi uygulanacağını açıkladı.