Kripto para piyasalarında günün öne çıkan gelişmeleri

kripto para bitcoin

Güne iyi başlayan kripto para piyasalarında günün öne çıkan gelişmeleri

Bugün kripto para piyasaları için önemli günlerden biri. Kripto sermaye değeri, istikrarlı bir yükseliş trendine devam etmesi sonucunda rekor seviyelere ulaştı. Verilere göre 2,87 trilyon dolarlık toplam değer, bazı ölçüm sitelerinde 3 trilyon dolarlık bir dönüm noktasını gösterirken piyasada heyecana yol açtı.

Bitcoin (BTC), öğle saatlerinde 66.385 ile günün zirvesine ulaşırken ABD işlem saatlerinde doğru bir miktar ivme kaybediyor ancak 65.000 dolar seviyesinde kalmaya devam ediyor. Ethereum ise 4.720 – 4.750 dolar dar bandında ilerliyor.

Kripto sektörünün büyük borsalarından Huobi faaliyetlerini Çin’den Cebelitarık’a taşıyacak

Çin kripto baskılarının bir sonucu olarak, 2013 yılından beri Çin merkezli olarak işlemlerini sürdüren Huobi, spot kripto ticareti faaliyetlerini Cebelitarık’a taşımaya karar verdi. Bu yönde Cebelitarık Finansal Hizmetler Komisyonundan onay alan kripto para borsası, bundan sonra spot kripto para ticaretini Huobi Gibraltar üzerinden yürütecek.

Huobi, Eylül ayında aldığı bir karar ile Çin pazarından çıkma kararı almıştı. Zaten aynı döneme denk gelen süre zarfında Çin, tüm kripto faaliyetlerini yasa dışı olarak ilan ederek baskılarını en düzeye çıkarmıştı.

Şimdi ise Huobi, son yıllarda kripto dostu bir ülke görünümü veren Cebelitarık’ta faaliyetlerini devam ettirme planına sahip.

Bitcoin madenciliğinde önemli bir yere sahip Kazakistan, kripto düzenlemelerinde ciddi bir adım atıyor

Kazakistan’ın yerel haber kaynaklarının servis ettiği habere göre ülke parlamentosundan geçen yasa uyarınca kripto para işletmeleri kara parayı önlemeyle mücadele düzenlemelerine ve denetlemelerine tabi olacak. Yasa şimdi ülkenin cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in onayını bekliyor.

Kazakistan özellikle Çin’in madencileri ülkeden çıkarmasından sonra dünyanın en ucuz elektriğinin üretildiği bölgelerden biri olarak kripto madenciliğinin önemli merkezlerinden biri oldu. Öyle ki ülke, ABD’den sonra en büyük hash oranına sahip. Yakın zamanda yapılan açıklamalara göre madencilik faaliyetlerinin ülke ekonomisine önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1,5 milyar dolarlık katkı sağlaması bekleniyor.

Kazakistan’dan gelen diğer önemli bir kripto gelişmesi ise ülke vatandaşlarının yıllık gelirlerinin sadece yüzde 10’unu kripto para yatırımı olarak kullanabileceğiyle ilgili. Buna göre Bitcoin madenciliğinin önemli ülkesi, kripto düzenlemeleri adına ciddi adımlar atmaya başladı denebilir.

Ethereum, tüm zamanların rekorunu kırarken dijital varlık yönetim şirketi Bakkt, Ethereum ticaretini duyurdu

2021 yılında yüzde 540 oranında değerlenen ve 5.000 dolar yolunda emin adımlarla yürüyen Ethereum, kripto varlık yönetim şirketi Bakkt’ın kripto para ticaretini başlatacağını duyurmasıyla yeni bir ticaret alanı daha kazanıyor.

Yüzlerce kripto projesine ev sahipliği yapan Ethereum, hisse ispatı yolunda sorunsuz şekilde devam ederken bu sürecin fiyatlanmasıyla zirve fiyatlarını yenileyerek devam ediyor. Bunun yanında Ethereum spot ETF’lerin de geçtiğimiz günlerde gündeme gelmesi, kripto para için ek bir katalizör olarak yorumlanabilir.

Bitcoin Taproot güncellemesi bir hafta içinde hayata geçebilir

Geçtiğimiz yaz ayında madencilerin yüzde 90 oranında kabul etmesiyle onaylanan Taproot güncellemesi, 4 yıl sonra Bitcoin ağı için yapılan ilk güncelleme olacak.

Yapılan hesaplamalara göre 6 gün sonra gerçekleşmesi beklenen Taproot, Bitcoin ağına birtakım yenilikler getirecek. Bunların başında akıllı sözleşmelerin ağda daha etkili kullanılması geliyor. Diğer beklenen yenilik ise işlem gizliliğinin daha da artırılması olacak.

4 yıl önce gerçekleştirilen Segwit güncellemesinden sonra ilk büyük güncelleme olarak görülen Taproot ile aynı zamanda işlem maliyetlerinin daha da ucuzlaması bekleniyor.