Kripto paralar haftaya nasıl başladı?

kripto para

Kripto para piyasaları, 4 Temmuz 2022 haftasına alıcılı başladı.

Kripto paralar, yeni haftaya alıcılı başladı. Toplam piyasa değerinde bugün yüzde 2’ye yakın yükseliş vardı. Kripto paraların toplam değeri, akşam saatlerine doğru 882 milyar dolar olarak kaydedilirken son 24 saatlik işlem hacmi 44 milyar dolar gibi oldukça düşük bir miktarda ilerliyor. İşlem hacmindeki düşüklük, bugün ABD piyasalarının kapalı olmasına bağlanabilir.

En büyük 100 kripto paranın son 24 saatlik fiyat hareketine göre 89’u artıda devam ediyor. Kripto para korku ve açgözlülük endeksi ise bugün 3 puan yükselerek 14 seviyesine çıktı, ancak piyasalar, hâlâ aşırı korku bölgesinde ilerliyor.

Bitcoin (BTC), dip seviyeden talep görmeye devam ediyor

Hafta sonu işlemlerinde 19.250 dolar bandında destek bulan Bitcoin (BTC), bugünkü alımlarla 19.700 dolar bandına kadar yükselmiş durumda. Son 24 saatte yüzde 3,3 oranında yükseliş gören Bitcoin’in piyasa değeri ise 376 milyar dolarda bulunuyor. Bitcoin piyasa hakimiyet oranı ise yüzde 43 seviyesinde gezinmeye devam ediyor.

Bitcoin, bugünkü fiyat hareketiyle 26 Haziran’dan bu yan ilk en ciddi yukarı yönlü tepkisini gösteriyor. Bir önceki tepki alımları yine 18.000 dolar bandından başlamış ve 21.800 dolara kadar sürdükten sonra bu noktada satışlar yoğunlaşmıştı.

Altcoin piyasasında son durum

Ethereum (ETH), son 24 saatte Bitcoin’den daha iyi performans gösterirken yüzde 5 oranında değer artışıyla şu an 1.100 dolar bandına kadar yükseliş durumda. Ether, geçen hafta kısa bir süre 1.000 doların altına düştükten sonra gelen alımlarla toparlanma sürecini düşük hacimli alımlar sürdürüyor.

İlk 10 kripto paradaki son duruma bakıldığında en büyük altcoin’lerin son 24 saatte ortalama yüzde 3,5 – 4 oranında değer artışı görülüyor. Bugün XRP ve Cardano arasında 7. sıra mücadelesi devam ediyor. ADA’nın piyasa değeri, şu an 15,8 milyar dolar iken 0,46 dolar bandında işlem görüyor. XRP’nin piyasa değeri ise 15,6 milyar dolarda ve 0,32 dolardan alıcı buluyor.

İlk 100 kripto parada bugün alıcılı işlemler ağırlıktayken düşük hacimden dolayı kazanımlar da kısıtlı kalıyor. Bugün son 24 saatlik işlemlerde çift haneli kazanç gören iki altcoin bulunurken bunlar; yüzde 10 değer kazanan ThorChain (RUNE) ve Arweave (AR) oldu.

Bugün değer kaybı kaydeden altcoin’ler ise sırasıyla NEM (-%5), Synthetix (SNX) (-%5), Polygon (MATIC) (-%4,5), ApeCoin (APE)(-%4) ve Kava (KAVA) (-%3,5) oldu.

Kaynak: Investing.com