KÜRESEL MARKET SATIŞLARI “EVDE YEME” ETKİSİYLE 2020’DE REKOR BÜYÜDÜ

Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle evlerde daha fazla zaman geçirilmesi ve yemek yapılmas market raflarına olumlu yansıdı.
Yeni yayınlanan küresel rapora göre salgın etkisinde market satışları 2020’de yüzde 10 ile rekor bir büyüme kaydetti.
Pazar araştırma şirketi Kantar’ın yayınladığı raporda yer alan verilere göre konserve et, alkollü içecekler, şeker ve çamaşır suyu market raflarında en çok satan ürünler olurken, küresel market harcamalarında en büyük payı ABD, ardından sırasıyla Batı Avrupa, Latin Amerika, Doğu Avrupa ve Asya aldı.
Kantar verileri, dünya nüfusunun yüzde 66’sını ve küresel gayri safi hasılanın yüzde 83’ünü temsil eden 42 ülkeden toplandı.
2021 Global FMCG Omnichannel isimli raporda küresel market satışlarının yaklaşık üçte ikisini oluşturan içecek, süt ürünleri ve hazır gıdanın 2020’de en çok satan ürün grupları olduğu belirtildi.
Latin Amerikalı müşteriler başı çekti
Kantar’ın raporuna göre evde yemek pişirmenin artması market satışlarına olumlu yansıdı.
Konserve et satışlarında yüzde 26, şeker ve tatlandırıcılarda yüzde 15, şifalı ot ve baharatlarda yüzde 13 artış görülürken, küresel ölçekte satışlarda Latin Amerikalı müşteriler başı çekti.
Raporda yer alan verilere göre Batı Avrupalılarsa can sıkıntısını alkolle geçirmeye çalıştı, bunun neticesinde 2020’de alkol satışları önceki yıla kıyasla beş kattan fazla arttı.
Batı Avrupa ve Latin Amerika’da alkol satışları artarken Asya’da ise satışların 2019 yılına göre yüzde 10 düşmesi dikkat çekti.
Pandemin dünya genelinde insanların alışveriş yaptığı mecraları değiştirdiğine de işaret eden raporda, e-ticaret satışlarındaki en yüksek büyümenin 2020 yılında görüldüğü kaydedildi.