Küresel Merkez Bankası başkanlarına göre, enflasyonun yönünü aşağı çevirdiği teyit edilene dek faiz artırımları masada kalacak

Küresel Merkez Bankaları faiz

Pandemiye bağlı tedarik sorunlarıyla başlayıp, daha sonra Ukrayna savaşıyla yeni bir boyut kazanan inatçı yüksek enflasyonla mücadele kapsamında, küresel merkez bankaları yöneticileri, enflasyonun yönünün kalıcı şekilde aşağı döndüğü teyit edilmeden, faiz artırımlarının bitmeyeceği görüşünde.

Gelişmiş ekonomilerde son 40 yılın zirvesini gören enflasyonla mücadele kapsamında gerçekleşen agresif faiz artırımları, son dönemde resesyon ihtimalini giderek güçlendirdi. Bu gelişme piyasalarda, yılın son çeyreği ya da gelecek yılın ilk çeyreğinde küresel merkez bankalarının faiz indirimi yapacağı beklentisine yol açtı.

New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon düşmediği taktirde, Fed’in her zaman oranları artırma seçeneği olduğunu ifade etti. Williams açıklamasında, enflasyonun gelecek iki yıldan önce Fed’in yüzde 2 olan hedef seviyesine dönmesini beklemediğini belirtti.

“Her şeyden önce faiz artırımlarına son verildiğini söylemedik” diyen Williams, “Hedeflere ulaşacağımızdan emin olacağız ve verilere göre karar vereceğiz. Veriler iş birliği yapmazsa, ek faiz artırımları mümkün. Bu yıl faizleri indirmek için bir neden görmüyorum” diye konuştu.

Frankfurt’ta düzenlenen bir etkinlikte konuşan Avrupa Merkez Bankası yönetim konseyi üyesi Isabel Schnabel’de, “Çekirdek enflasyonun da sürekli olarak düştüğü netleşene kadar, oranları kararlı şekilde yükselteceğiz. Oranlar muhtemelen uzun süre yüksek kalacak. Bazı piyasa katılımcılarının bu yıl bekledikleri faiz indirimleri pek olası değil” dedi.