KURUM: ÜLKEMİZDE DÖNÜŞTÜRMEMİZ GEREKEN 1.5 MİLYON KONUTUMUZ VAR

Esenler 15 Temmuz Mahallesi 3. Kısım Temel Atma Töreni’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ülkemizde acil dönüştürmemiz  gereken 1.5 milyon konutumuz var. Bu konutların 300 bini ise, İstanbul’da yer alıyor” dedi. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Esenler 15 Temmuz Mahallesindeki bin 617 konutun temel atma törenine katıldı. Esenler 15 Temmuz Mahallesi 3. Kısımdaki temel atma törenine Bakan Kurumu’un yanı  sıra Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve davetliler katıldı. Açılış konuşmasını Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. Daha sonra TOKİ Başkanı Ömer Bulut  kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde  son 18 yılda içinde tarihi projelerin yer aldığı toplam 250 milyara  yakın yatırım yapıldığını belirterek, 100 milyar lira tutarında çevre  ve şehircilik yatırımı gerçekleştirildiğini söyledi. Kurum, “Bir  taraftan dar gelirli vatandaşlarımız için 21 bin 562 sosyal konutumuzu  yükseltirken bir yandan İstanbul’a 34 millet bahçesi yaparken, diğer  yandan gürültü problemini çözmek için ses ve gürültü bariyerleri  yapıyoruz” dedi.

“Riskli 1.5 milyon konutun 300 bini İstanbul’da”

Ülkemizdeki riskli bölge listesinin, en başında, İstanbul  gelmektedir. Bu anlamda İstanbul’u yerinde, gönüllü ve hızlı bir  şekilde mahalle mahalle, sokak sokak depreme hazırlıyoruz. İstanbul’un  bir ucunda Kartal’da bir bina kendiliğinden yıkılırken, Kağıthane’de  istinat duvarı çöküyor. Yani artık İstanbul’da deprem olmadan da  canlarımızı yitiriyoruz. Üniversitelerimiz, bilim insanlarımız ve Bakanlığımızın çalışmalarıyla şuan ülkemizde acil dönüştürmemiz  gereken 1.5 milyon konutumuz olduğunu ortaya koymuştur. Bu konutların 300 bini ise İstanbul’da yer alıyor” ifadelerini kullandı. İstanbul’daki riskli binalara yönelik açıklamalarına devam eden
Bakan Kurum, “İstanbul’da 72 bin binayı riskli yapı statüsüne aldık,  yeniliyoruz. 62 bininin, yani 306 bin konut ve iş yerinin yıkımını  gerçekleştirdik. Yine İstanbul’da olası bir deprem anında hemen  yıkılabilecek yapıların olduğu 65 riskli alanımız var. Bu riskli  alanlarda da 36 bin binamız var. İstanbul’un hemen hemen her yerinde  dönüşüm yaptığımız bölgelere yakın, yeni yerleşim alanı olarak  kullanılmaya elverişli 35 bin hektar büyüklüğünde 39 rezerv alanımız  var. Bu alanlarda da yeni konutlarımız yükseliyor” dedi.

Avrupa Yakasında başlatılan dönüşümün aynısını Anadolu Yakasında  başlatacakların aktaran Bakan Kurum, “Büyük İstanbul Dönüşümü  kapsamında Esenler’de, projemizin ilk bölümü olan Güney Rezerv Yapı Alanımızda inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Bu projemizde 10 bin  rezerv konut yapıyoruz. Birçok konutumuzun inşaatını tamamlama  aşamasına geldik. Bu alanda inşa ettiğimiz toplam 2 bin 30 konutun,  bin 72’sini yıl sonuna, 958’ini ise 2021 yılının ilk yarısında  tamamlayacağız. Bugün bunun yatırım bedeli 402 milyon lira olan yeni  bin 617 konutumuzun temelini atıyoruz. Buradan İstanbullulara bir  müjdeyi de vermek istiyorum. İstanbul Avrupa yakasında yapmış  olduğumuz 60 bin konutluk bu büyük dönüşüm projesinin bir benzerini de Anadolu yakasında gerçekleştireceğiz. İstanbul’da 300 bin konutumuzun  dönüşümünü 5 yıl içinde tamamlayacağız. 60 bin konutluk dünyaya örnek  bu dev projeyi mümkün olan en kısa sürede tamamlayacağız” diye  belirtti.

Konuşmasının ardından konutların temeli atıldı.