KUZEY KORE LİDERİ: EKONOMİ PLANIMIZ TAMAMEN BAŞARISIZ OLDU

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkede neredeyse tüm sektörlerde ekonomik kalkınma hedeflerinin başarısız olduğu itirafında bulundu.

Kim Jong-un, ülkede beş yıl aradan sonra düzenlenen iktidardaki Kore İşçi Partisinin sekizinci kongresinin açılış konuşmasında, 2016 yılında açıkladığı beş yıllık kalkınma planının “neredeyse bütün sektörlerde başarısızlığa uğradığını” ve “yapılan hataların cesurca kabul edilmesi gerektiğini” söyledi.

Kuzey Kore, koronavirüs vakası olmadığını iddia etmesine rağmen geçtiğimiz Ocak ayında salgının yayılmasını önlemek için sınırlarını kapatmıştı.

Bu durum, ülkeyi komşusu ve en büyük müttefiki Çin’den kopararak, ikili arasındaki ticaretin yaklaşık yüzde 80 düşmesine neden oldu.

Yaşanan tayfunlar ve seller de halihazırda nükleer programı nedeniyle ağır uluslararası yaptırımlara maruz kalan Kuzey Kore’de ev ve iş yerleri ile tarımsal mamullere ciddi hasarlar verdi. 

Ekonomik göstergeler ne durumda?

Kuzey Kore içindeki kaynaklardan bilgi toplayan Seul merkezli Daily NK tarafından derlenen verilere göre, Kuzey Kore wonunun değeri geçtiğimiz yıl Eylül ile Kasım ayları arasında dolar ve Çin yuanı karşısında sırasıyla yüzde 17.5 ve yüzde 15.2 arttı.

Yerel para cinsinden satışı yapılan pirinç ve benzin fiyatları da wonun değerindeki artışa paralel olarak aynı dönemde yüzde 10’un üzerinde düşüş gösterdi.

Daily NK, salgın döneminde Çin ile ticaretin ve kaçakçılığın kesintiye uğraması nedeniyle ülkeye daha az döviz girişinin kurları artırmış olabileceği değerlendirmesini yaptı.

Güney Kore Merkez Bankasına göre 2018’de yüzde 4.1’lik küçülme ile son 21 yılın en sert daralmasını yaşayan Kuzey Kore ekonomisi, daha sonra iyileşen hava şartları ve artan tarımsal üretim sayesinde 2019’da yüzde 0,4 büyüdü.

En ağır darbeyi Çin’le azalan ticaret vurdu 

Ülke ekonomisine en büyük darbeyi ise toplam ticaretin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan Çin’le ticaretteki düşüşün vurduğu belirtiliyor.

Çin’in resmi gümrük verileri, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl Kasım ayı itibarıyla yaklaşık yüzde 80 düşüşle 534,1 milyon dolara gerilediğini ortaya koydu.

 

Yönetiminin karşılaştığı zorlukları “şu ana kadarki en kötüsü ve beklenmedik olanı” şeklinde yorumlayanKim Jong-un,5 yıllık yeni bir plan çağrısında bulundu.

 

Kuzey Kore liderinin tüm bu ekonomik sıkıntıları nasıl bir planla aşmayı düşündüğü ise henüz bilinmiyor.