Lagarde: Avrupa şu anda kritik bir kavşakta

Christine Lagarde

ECB Başkanı Lagarde, küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne yönelik işaretlerin giderek arttığını belirterek, “Avrupa şu anda kritik bir kavşakta ve de-globalizasyon, demografi ve karbonsuzlaşma gibi bir dizi ortak zorlukla karşı karşıya. Bu zorluklarla aynı anda başa çıkmak, nesiller boyu sürecek bir çaba ve kısa sürede büyük yatırımlar gerektiriyor.” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Bankacılık Kongresi’nde konuşma yaptı. Lagarde, Avrupa’nın bir dizi ekonomik şoktan güçlü bir şekilde çıktığını ve reel Gayrisafi Yurt içi Hasıla’sının (GSYH) bugün 2019 sonunda beklediklerinden sadece yüzde 2 daha düşük olduğunu ifade etti.

Ancak Avrupa’nın şu an bir dizi yeni zorlukla karşı karşıya olduğuna işaret eden Lagarde, şöyle devam etti:

“Küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne yönelik işaretler giderek artıyor. Avrupa şu anda kritik bir kavşakta ve deglobalizasyon, demografi ve karbonsuzlaşma gibi bir dizi ortak zorlukla karşı karşıya. Uzun zamandır beklenen bir demografik kırılma noktasına yaklaşıyoruz. Avro bölgesinde, 15-64 yaş arası çalışma çağındaki nüfusta 2025’ten itibaren sürekli bir azalma başlayacak gibi görünüyor. İklim felaketlerinin etkisi ve iklim eylemine duyulan ihtiyaç her geçen yıl artıyor. Yeni ticaret engelleri ortaya çıktıkça, tedarik zincirlerini yeniden değerlendirmemiz, daha güvenli, verimli ve coğrafi olarak daha yakın olanlara yatırım yapmamız gerekecek. Bu zorluklarla aynı anda başa çıkmak, nesiller boyu sürecek bir çaba ve kısa sürede büyük yatırımlar gerektiriyor.”

Lagarde, ihtiyaç duyulan yatırımlarla ilgili fikir vermesi açısından, Avrupa Komisyonu’nun sadece yeşil dönüşüm için 2030’a kadar her yıl ortalama 620 milyar avro ve dijital dönüşüm için 125 milyar avro ek yatırım gerektiğini belirlediğini anımsattı.