LAGARDE: ECB EURODAKİ DEĞERLENMEYİ ÇOK DİKKATLİ ŞEKİLDE İZLEYECEK

lagarde faiz enflasyon

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka’nın euronun  güçlenmesinin fiyatları aşağı doğru itmekte olduğuna işaret ederek euronun değerlenmesini çok dikkatli şekilde takip edeceklerini söyledi.


ECB Yönetim Konseyi toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Lagarde, “Kuru hedeflemiyoruz, ancak  kurları ve özellikle euronun değerlenmesi fiyatlar üzerinde aşağı yönlü  baskıda önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, kurları çok dikkatli şekilde izlemeye devam edeceğiz” diye konuştu. Lagarde basın toplantısında Euro Bölgesi için makro ekonomik tahminlerde yaptıkları güncellemeleri de ortaya koydu.


Euro Bölgesi için 2020 yılı daralma tahminini yüzde 8’den yüzde 7,3’e indirdiklerini belirten Lagarde, bununla birlikte pandemide ikinci dalganın beklenenden daha sert olduğuna işaret ederek dördüncü çeyrekteEuro Bölgesi ekonomisinin yüzde 2,2 daralmasını beklediklerini de  vurguladı.


ECB, Euro Bölgesi için 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5’den yüzde 3,9’a indirirken, 2022 büyüme tahminini ise yüzde 3,2’den yüzde 4,2’ye çıkardı.Banka, 2023 yılı GSYH büyüme beklentisini yüzde 2,1 olarak duyurdu.


Euro Bölgesi için 2020 yılı enflasyon tahminini yüzde 0,3’ten yüzde 0,2’ye indiren, 2021 tahminini yüzde 1,0 olarak koruyan ECB, 2022 tahminini de yüzde 1,3’ten 1,1’e çekti.