LAGARDE ‘GÜÇLÜ EURO’ SÖYLEMİNİ HAFİFLETTİ EURO YÜKSELİŞE GEÇTİ

Lagarde

 ECB Başkanı Lagarde, faiz kararının ardından yaptığı basın açıklamasında eurodaki güçlenmeye dair piyasaların beklediği sözlü yönlendirmeyi çok karşılayamadı.

Temmuz ayındaki toplantıdan bu yana euroda görülen yükselişten rahatsız olduklarını ve güçlü euronun enflasyona baskı yaptığını açıklayan Lagarde’ın bu toplantıda söylemlerini daha da vurgulaması beklenirken Lagarde, eurodaki güçlenmeyi izlediklerini, elbette bölge verileri üzerinde euronun baskı oluşturacağını ancak kur hedefi belirlemedikleri için gözlemlemeye devam edeceklerini belirtti.

ECB, tahminlerde de revizyona gitti, buna göre;

-2020 için hedeflenen %0,3’lük enflasyon sabit tutulurken 2021 için %0,8’den %1,0’e çıkarılırken 2022 için %1,3 korundu.

-GSYİH 2020 için ön görülen %8,7’lik daralma %8’e düşürüldü.

-2021 büyüme beklentisi %5,2’den %5’e, 2022 için %3,3’ten %3,2’ye düşürüldü.

Lagarde, pandemi varlık alımlarının etkisinin görüldüğünü, Temmuz’dan bu yana verilerde toparlanma olduğunu ve Eylül’de deflasyonist baskı beklemediklerini söyledi.

Kurulun bu yılki daralma beklentisini düşürmesi ve eurodaki güçlenmeye karşın yakın vadede aksiyon alınmayacağını, kur hedefi belirlemediklerini ve fiyat istikrarı sağlamak için uğraştıklarını açıklamasıyla beraber euro, dolar karşısında 1,19’a yükselirken TL karşısında da 8,8790 ile rekor tazeledi.