Lider şirketler Blockchain teknolojisi kullanıyor

blockhain teknolojisi

100 lider şirketin 81’I, blockchain teknolojisi kullanıyor. Şu an dünyanın en büyük 100 halka açık şirketinin 81’inin blockchain teknolojisini kullandığı, 27 tanesinin ise aktif blockchain tabanlı ürüne sahip olduğu görülüyor.

 

Blockchain sektörüne giriş yaptığını açıklayan Disney ve PayPal, 2014 yılındaki duyuruları ile kesinlikle büyük bir gelişmeye imza atmıştı. O yıllarda sadece iki büyük şirketin ilgi duyduğu blockchain teknolojisi şimdilerde ise neredeyse 100 büyük şirketin 81’ine ev sahipliği yapıyor.

Blockdata isimli blockchain araştırma şirketi tarafından aktarılan bilgilere göre, bu 81 şirketin 65 tanesi ise aktif olarak blockchain tabanlı çözümler üretiyor. Bunların 16 tanesi ise araştırma aşamasında yer almakta.

Microsoft, Amazon, Tencent, Nvidia, J.P. Morgan, Walmart, Alibaba, PayPal, Samsung ve Çin Merkez Bankası ise aktif blockchain ürünleri veya işlemleri olan şirketler ile kurumlar arasında yer almakta. Blockdata kurucu ortağı Lucas Schweiger konu hakkında yaptığı açıklamada bunun aslında blockchain teknolojisine olan ilgiyi gösterdiğini vurguladı.

Blockchain teknolojisinin bu kadar benimsenmesi ve kullanılması ise kesinlikle kripto para sektörünün lehine. Özellikle Blockchain as a Service hizmetlerinin artması ile beraber bankalar arası işlemlerin yapılması ve takibi de çok kolay bir hal alıyor ve daha fazla kurum bunu kullanıyor.

Buna ek olarak Samsung’un blockchain cüzdanı gibi ürünler de bireysel yatırımcılarla kullanıcıların sektöre aşina olmasını sağlıyor ve sektör tamamen organik bir şekilde büyüyor.