LONDRA’NIN OLİMPİYAT TEKLİFİ TOKYO’YU KIZDIRDI

Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün yayılmaya devam etmesi üzerine gözler bu yaz yapılacak Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’na çevrildi. Londra’dan gelen ev sahipliği önerisi, Tokyo’yu kızdırdı.

 İngiltere’nin başkenti Londra’da belediye başkanlığına aday olan Shaun Bailey, bu yıl Tokyo’da düzenlenecek 2020 Yaz Olimpiyatları’nın koronavirüs salgını nedeniyle Londra’da yapılabileceğini söyledi.

Tokyo Valisi Yuriko Koike, düzenlediği basın toplantısında Bailey’in teklifine tepki göstererek söz konusu önerinin uygun olmadığını belirtti.

Londra’nın kardeş şehir olduğunu hatırlatan Tokyo Valisi, Olimpiyatları yerel seçimler için malzeme olarak kullanmanın doğru olmadığını ifade etti.

Yuriko Koike ayrıca hükümetin önümüzdeki haftalar boyunca kentteki büyük çaplı organizasyonları iptal edeceğini veya erteleyeceğini duyurdu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, daha önce Dünya Sağlık Örgütü ile görüştüklerini ve Tokyo’nun ev sahipliğini iptal etmek veya organizasyonun yerini değiştirmek için bir neden olmadığını açıklamıştı.