Macron ve Merkel bir araya geliyor

FRANSA CUMHURBAŞKANI EMMANUEL MACRON VE ALMANYA BAŞBAKANI ANGELA MERKEL BİR ARAYA GELİYOR. İKİLİNİN GÖRÜŞMESİNİN AĞIRLIKLI KONUSU AB REFORMALARI OLDUĞU BELİRTİLDİ.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel AB reformlarını görüşmek üzere bugün bir araya geliyor.

İkili buluşmadan çıkan sonuçlar ay sonundaki AB zirvesinde ele alınacak.

İkilinin görüşmesinde uzun süredir hazırlığı yapılan Avrupa Birliği reform önerilerini somutlaştırmaları bekleniyor.

Almanya devlet konuk evindeki ikili zirvede ekonomik ve mali birlik reformları, dış ve savunma politikalarında işbirliği, alanında işbirliği ele alınacak.

Emmanuel Macron 2017 yılının Eylül ayında AB’yi yenileme planlarını açıklamış ve uzun süre Angela Merkel’den gelecek cevabı beklemişti.

Ortak para biri Euro’nun krizlere dayanıklı hale getirilebilmesi için Euro İstikrar Mekanizmasının Avrupa Para Fonu’na dönüştürülmesi planlanıyor.

Macron’un yatırımların ve hasıl olacak yardım ihtiyaçlarının hızla karşılanabilmesi için özel Euro Bölgesi bütçesi ihdas edilmesi şeklindeki önerileri üzerinde mutabakat sağlanamadı.

Merkel ve Macron’un buluşmaları her iki ülkenin başkentinde “olağan” olarak görülüyor.

İki lider, ülkeri arasındaki çok yakın ilişkileri vurgularken, iki ülkenin bakanları 2012 yılından bu yana her yıl bir kez Ortak Bakanlar Kurulu’nda bir araya geliyor.

Korona krizi Avrupa Birliği’ni yönlendiren iki ülkenin liderinin alışılageldiği sıklıkta buluşmasına da engel oldu.

Bu açıdan Merkel ve Macron’un toplam sekiz aylık bir aradan sonra başbaşa bir araya gelecek olmaları bu zirveye ayrı bir önem katıyor.

Ayrıca zirvenin hemen akabininde, 1 Temmuz’da Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olması da zirveyle ilgili beklentileri arttırıyor.