Manhattan’da kiralar iki yıldan sonra ilk kez düştü, fiyatlar hala pandemi öncesine göre yüksek

new york manhattan daire satışları

Göz alıcı gökdelenlere ve ünlü Times Meydanı’na ev sahipliği yapan New York’un Manhattan adasında ortalama kiralar kasımda 4 bin dolara gerileyerek iki yılın ardından yıllık bazda ilk kez düştü.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile söyleşisinde kira sorununa yönelik soruya, “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” şeklindeki yanıtı sonrası Manhattan’daki kira fiyatları merak edilir oldu. 

Yılın sonuna yaklaşırken güncel veriler, bölgedeki kiraların düşüş eğiliminde olduğunu ve daha da düşeceğini gösteriyor.

ABD’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre New York’un ünlü Manhattan adasında ortalama kira fiyatları 27 ayın ardından yıllık bazda ilk kez düştü.

Douglas Elliman ve Miller Samuel tarafından hazırlanan raporda, Manhattan’da ortalama kiraların Kasım ayında, önceki yıla göre yüzde 2.3 azalarak 4 bin 95 dolardan 4 bin dolara gerilediği kaydedildi.

Söz konusu düşüşün, bölgedeki boş daire arzının artması ve kiracıların indirim konusunda diretmesi nedeniyle gerçekleştiği belirtildi.

Kiralardaki düşüşte, ABD Merkez Bankası FED’in enflasyonu dizginleyici faiz artışlarının da etkisi olduğu ifade ediliyor.

27 ay sonra ilk

Yüzde 2.3’lük azalış ‘hafif’ olmakla birlikte, ortalama fiyatlarda son 27 ayda yıllık bazda ilk düşüş olması nedeniyle dikkat çekici.

ABD’nin en büyük kira piyasası olması nedeniyle Manhattan’da fiyatlarda yaşanan düşüşün genel olarak ülkedeki konut piyasası ve enflasyon üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Kiracıların ve ekonomistlerin son bir yıldır New York’un en pahalı bölgesinde kiraların düşeceğini tahmin ettiği, ancak kısıtlı arzın ve güçlü talebin kira fiyatlarını yaz boyunca rekor seviyelere taşıdığı aktarılıyor.

Fiyatların sonbahar başlarında sabit bir seyre geçtiği gözlenirken, hali hazırda kira talebinin azaldığı ifade ediliyor.

Douglas Elliman’dan Keyan Sanai, birçok ev sahibinin liste fiyatlarını düşürmek yerine bir aylık ücretsiz kira gibi imtiyazlar sunduğunu söyledi.

Miller Samuel ve Douglas Elliman imzalı rapora göre bu tip imtiyazlar sunan dairelerin oranı Ekim ayında yüzde 12 iken Kasım’da yüzde 14’e yükseldi.

Sanai, Manhattan bölgesinde daire arayan kiracıların sayısının hızla azaldığını kaydetti.

Manhattan, geçen ay yaşanan düşüşe rağmen ABD genelinde en yüksek kiralara sahip bölge. Bununla birlikte kira fiyatları, pandemi öncesi seviyelere göre halen yüzde 11 daha yüksek.

Gayrimenkul piyasası analistleri, Manhattan kira fiyatlarının 2024 yılı başlarına kadar düşmeye devam etmesini öngörüyor. Özellikle finans ve teknoloji sektörlerindeki işten çıkarmaların, yeni talebi sınırlayacağı belirtiliyor. “Düşen mortgage oranları da satış piyasasını daha cazip hale getirmeye başlayacak ve daha fazla kiracıyı alıcıya dönüştürecek.” değerlendirmesi yapılıyor.

Daire kiraları ne kadar?

Manhattan’da ortalama bir stüdyo dairenin kirası bir yıl öncesine kıyasla yüzde 3,4 artışla 3 bin dolar seviyelerindeyken, 1+1 dairenin fiyatı 4 bin dolar ile önceki yılla aynı. Kasım itibarıyla 2+1 dairenin ortalama kirası ise Ekime göre yüzde 0,2 artarken, bir yıl öncesine göre yüzde 1,6 düşerek 5 bin 410 dolar olarak kaydedildi.