MERKEZ BANKALARINDAN KORONAVİRÜS HAMLELERİ

Koronavirüsün ekonomiler ve sosyal hayat üzerindeki etkileri katlanarak büyümeye devam ederken, dünyanın her bir yanından merkez bankalarının faiz hamleleri de hızlanıyor. En major örneklerden biri dün ABD Merkez Bankası FED’in hamlesi oldu. FED, planlanmış toplantısına yalnızca iki gün kala acil bir kararla 100 gösterge faizini 100 baz puan indirdiğini duyurdu. Böylece gösterge faizi %0,0 – %0,25 olarak belirleyen banka, 700 milyar dolar tutarında ABD Hazine kağıdı ve mortgage destekli menkul kıymet alacağını da bildirdi.

Karar sonrasında beklenmedik faiz indirimleri ve merkez bankaları hamleleri de gecikmedi. Öyle ki Bank of Japan (BoJ) para politikasını daha da gevşetirken, varlık alımını artırdığını duyurdu. Banka ayrıca yatırım fonu alım miktarını da 6 trilyon yenden 12 trilyon yene yükseltti. Bugün ise Kanada MB 50 baz puanlık (%1,25’ten %0,75’e), Y. Zelanda MB 75 baz puanlık (%1,00’dan %0,25’e), G. Kore 50 baz puanlık (%1,25’ten %0,75’e), Hong Kong MB 64 baz puanlık (%1,50’den %0,86’ya) faizleri art arda indiren başlıca bankalar arasındaydı.

Haftanın devamında Asya Pasifik bölgesinden planlanan faiz kararları takip edilecek. Bunlardan başlıcaları Endonezya, Filipinler ve Tayland. Ayrıca Rusya, G. Afrika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülke faiz kararları da dikkatle izlenecek.

Perşembe günü 14:00’da takip edilecek TCMB’nin faiz kararında genel tahmin 50 baz puan faiz indirimine gidilmesi yönünde. Öte yandan bazı piyasa analistleri 75 ila 150 baz puan aralığında faiz indirimi yapılabileceğini düşünüyor. Banka bu toplantıda da faiz indirmesi durumunda yedinci kez üst üste faiz indirimi kararı almış olacak.

Kutay Korap / Ekotürk- Analist