Michel: AB, yeni üyeler kabul etmeye 2030’a kadar hazır olmalı

avrupa birliği ab ap omicron

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Birliği’nin 2030 yılına kadar yeni üye kabul etmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Slovenya’nın Bled kentinde düzenlenen bir forumda konuşan Michel, “2030 yılına kadar genişlemeye hazır olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu iddialı ama gerekli bir hedef. Bu bizim ciddi olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Hali hazırda Balkan ülkeleri Arnavutluk, Bosna, Kosova Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan AB’ye katılma sürecinde farklı aşamalarda bulunuyor.

Geçen yıl Moldova ve Ukrayna’ya adaylık statüsü verildi. Gürcistan da bu statüyü almak için bekliyor.

Michel, bloğa katılmak için müstakbel üye devletlerin bağımsız yargı, organize suç ve yolsuzlukla mücadele ve dış politikalarını AB üye devletleriyle uyumlu hale getirecek reformları hayata geçirmeleri gerektiğini söyledi ve tüm adayları Avrupa Birliği’ne katılmadan önce ikili anlaşmazlıklarını çözmeye çağırdı.

Michel, Avrupa Komisyonu’nun Ekim ayında açıklanması beklenen genişleme paketinin, gelecekteki üyelerin bloğa resmen üye olmadan önce bazı AB kurumlarına ve politikalarına tam olarak katılmanın faydalarını hissetmelerini sağlayabilecek aşamalı entegrasyona ilişkin daha fazla ayrıntı verebileceğini de söyledi.