Michigan’daki ön seçimlerde Biden ve Trump rahat kazanırken önemli sayıda Demokrat “kararsız” oy kullandı

Michigan’da hem Demokrat hem de Cumhuriyetçiler partilerinin başkan adaylığı konusunda tercihlerini ortaya koydu. Başkan Joe Biden Demokrat oyların yüzde 87’sini kazandı. Ancak İsrail-Hamas savaşında İsrail’e desteği nedeniyle beklenenden fazla sayıda Demokrat seçmen “kararsız” oy kullandı. Sandıktan 98 bin “kararsız” oy çıktı.

Michigan ABD’de en fazla Arap Amerikalı yoğunluğuna sahip eyalet. Eyalette 310 binden fazla kişi Ortadoğu ya da Kuzey Afrika kökenli. Hem Beyaz Saray hem de Biden’ın seçim ekibinden yetkililer son haftalarda toplum liderleriyle görüşmeler yapmak için Michigan’a gitmişlerdi.

Biden seçim sonuçlarının netleşmesiyle yaptığı yazılı açıklamada “kararsız” oylara doğrudan değinmedi. ABD Başkanı, yönetiminin Michigan için yaptıklarına dikkat çekti ve Trump’ın ülkeyi geçmişe götürmeye çalıştığını söyledi. Biden, “Özgürlükler, çalışan aileler ve demokrasi için mücadele bizleri bir araya getirecek” ifadelerini kullandı. Eyaletteki Cumhuriyetçi Parti ön seçiminde de sonuç beklendiği gibi oldu. Eski Başkan Donald Trump rakibi Nikki Haley’e fark attı.

Trump oyların yüzde 68’ini kazanırken, Haley yüzde 26’da kaldı. Donald Trump şu ana kadar yapılan Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinin tamamını farklı kazandı. Trump yazılı açıklamasında, “Çok basit bir görevimiz var. 5 Kasım’da kazanmak zorundayız. Michigan’ı kazanacağız, tamamını kazanacağız” dedi.

Haley’nin seçim kampanyasından yapılan açıklamada ise Michigan sonuçlarının Trump için Kasım’da uyarı işaretleri taşıdığı belirtildi. Şimdi dikkatler 5 Mart’t 10’dan fazla eyalette yapılacak Süper Salı ön seçimlerinde.

(Kaynak: VOA Türkçe)