MOODY’S: MİLYONLARCA KİŞİ İŞİNİ KAYBEDEBİLİR

Moody’s, koronavirüs salgınının etkisiyle milyonlarca kişinin işinden olabileceğini söyleyerek, işten çıkarmalar arttıkça yatırımların azalacağı ve küresel ekonominin negatif etkileneceği konusunda uyardı.
Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, “Önümüzdeki haftalarda, özellikle maaş ödemesi olmadan yaşayan hane halkları için milyonlarca iş kaybı olması muhtemel” dedi.

Zandi, “COVID-19 dünya çapında ekonomik bir tsunami yarattı. Küresel ekonomi ciddi bir gerileme içine girdi.  Virüs, önce Asya ve şimdi Avrupa ve ABD ekonomilerinin önemli bir bölümünü kapattı. İşten çıkarmalar arttıkça daha fazla finansal zorluk geliyor, işletmeler yatırımları kısıtlıyor” diye konuştu.

Ocak ayında Moody’s Analytics 2020 için yüzde 2,6’lık küresel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi beklerken, salgın sonrası yüzde 0,4 oranında düşüş öngörüsü yapıldı. Özellikle Çin için GSYH’nin ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 27 oranında azalması bekleniyor.
EKONOMİK HASAR HÜKÜMETLERİN TEPKİSİNE BAĞLI
“Merkez bankaları agresif bir şekilde karşılık verdi, ancak faiz oranları sıfır alt sınırı vurdukça manevra yapmak için yer kalmadı” değerlendirmesini yapan Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, “COVID-19’un sonuçta ne kadar ekonomik hasara yol açtığı salgının gidişatına ve hükümetlerin nasıl tepki vereceğine bağlı olacaktır” ifadesini kullandı.
İngiltere Merkez Bankası son dönemde faizleri sıfır alt sınırına indirirken, Avrupa Merkez Bankası krizden bu yana negatif faiz oranlarını korudu. Almanya ve İngiltere büyük mali teşvik paketleri uyguluyor, ancak Avrupa’nın geri kalanı buna yanıt vermek için sınırlı bir alana sahip.
Euro bölgesi reel GSYİH’sinin 2020’de yaklaşık yüzde 3 oranında azalması öngörülürken, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki çöküşün etkisiyle gelişmekte olan ekonomilerin canlanacağı tahmin ediliyor.