MOODY’S: TÜRKİYE İLE 5 ÜLKENİN BORÇLARININ ARTACAĞINI ÖNGÖRDÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin de aralarında olduğu 5 ülkenin fonlama ihtiyaçlarının ve borçlarını artacağını öngördü. Moody’s, koronavirüs salgınının Türkiye, Çekya, Polonya, Macaristan ve Rusya’da yerel ve bölgesel yönetimlerin gelirleri  üzerinde baskı yaratacağını ve bunun daha yüksek açıklara ve borç yüklerine yol açacağını öngördü.
Bu 5 ülkede bölgesel ve yerel yönetimlerin fonlama ihtiyaçlarının 2020’de 2019 yılındaki 21 milyar eurodan 25 milyar euroya yükseleceğini  tahmin eden Moody’s Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Analist, “Çekya, Macaristan, Polonya, Rusya ve Türkiye’de bölgesel ve yerel  yönetimler 2020’de koronavirüş şokundan darbe alacaklar: Bununla birlikte,  iyi mali esneklik, düşük borç yükleri ve düşük refinansman maliyetleri dikkate alındığında, şoklara karşı koyabilecekler” dedi.

Öte yandan Türkiye ve Polonya’da bölgesel ve yerel yönetimlerin yüksek borçları  ve ılımlı faaliyet performansları nedeniyle uzun süreli bir krize karşı en  kırılgan olanlar olduğunu savunan Moody’s, “Bu 5 ülkede bölgesel ve yerel yönetim borç yükleri 2021’de istikrar kazanmadan önce yükselecekler. Türkiye, Polonya ve Macaristan, 2020’de en yüksek borç yükü artışını  yaşayacaklar” değerlendirmesini yaptı.