MOODY’S’TEN TÜRKİYE SORULARINA YANIT GELDİ

moodys abd avrupa çin

Moody’s, Türkiye’nin dış pozisyonunun neden risk oluşturduğu sorularına yanıt verdi.

Moody’s Investors Service, Türkiye’nin dış pozisyonunun neden  risk oluştruduğu yönündeki sorulara yanıt verdi. Türk Lirası’nda sürekli diğer kaybı, istikrarlı şekilde sermaye  çıkışı ve Merkez Bankası döviz rezerv pozisyonunda ciddi düşüşün odak noktasının yeniden Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonu olmasına  yol açtığını belirten Moody’s, yatırımcıların Türkiye’nin kredi ristlerine ilişkin sıkça sorduğu sorulana yanıt vermeye çalıştı.


Moody’s yayınladığı raporda şu ifadelere yer verdi. “Neden Türkiye’nin dış poszisyou şu anda böyle bir risk? Türk  hükümeti potansiye bir ödemeler dengesi krizini savuşturmasına imkan  verecek tamponlarını neredeyse tüketti. Döviz rezervleri şu anda 20 yılın  en düyük seviyesinre ve TCMB’nin döviz swap pozisyonu yıl başından bu  ana neredeyse ikiye katlandı. Bu müdahaleye rağmen lira yıl başından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 25 civarında değer kaybetti. Bunun soncu olarak, ani bir ekonomik ayarlamalı tetikleyecek ödemeler dengesi krizi  ve hükümetin bilançosunda bir kötüleşme riski önemli şekilde arttı” dedi.


Moody’s raporunda Türk hükümetinin kullanılabilir politika  seçeneklerinin sınırlı olduğunu belirtirken, şu ana kadar yapılan  müdaheleler sonrasında liranın dalgalı kur rejimindi olduğunu görmenin  zor olduğu vurguladı. Moody’s “Bunun sonucu olarak ciddi ekonomik ve mali bozulmayı tetikleyen düzensiz bir kur ayarlaması yaşanması yönünde  ciddi bir olasılık var” değerlendirmesini yaptı.