NASCAR da NFT dünyasına adım attı

ABD’nin en büyük otomobil yarış ve işletme şirketi olan NASCAR, dijital dünyaya açılma kararı aldı.

 

NASCAR’ın işletme şirketi ve 8 NASCAR pistine sahip olan Speedway Motorsports, GigLabs ile anlaşma yaparak NASCAR merkezli ilk NFT pazarı olan “RaceDayNFT.com” ile NFT dünyasına adım attı.

Speedway Motorsports’un baş strateji sorumlusu Mike Burch, bu adımın “motor sporlarını seven ve yetenekli genç bireyler” yetiştirmek için önemli olduğuna inandığını ifade etti.

Burch, şirketin daha önce başlattığı dijital bilet ve dijital yarış programları hizmetlerine hayranlardan olumlu tepkiler aldıktan sonra şirketin hayranların satın alabileceği ve satabileceği dijital koleksiyon için harekete geçtiğini belirtti.

RaceDayNFT.com açıldığında bir sonraki “Bistrol Gece Yarışı’nın 10.000 bileti NFT’si” hatıra olarak ücretsiz sunulacak. Bu biletlerin içinden rastgele 500 tanesi altın bilet NFT’si olarak seçilecek.

NFT satışlarından elde edilecek karlar şimdilik Speedway Motorsports’a kalacak. NFT pazarındaki başarı durumuna göre ilerleyen zamanlarda elde edilen gelirlerin bir bölümü hayır kurumlarına bağışlanacak.

Bu yıl ödemelerini tamamen kripto para birimleri ile alan NASCAR sürücüsü Landon Cassill, “Şirketin, hayranların sevdikleri şeyler üzerinden NFT sahipliği verdiği sürece başarılı olacağını” belirtti.

Spor sektöründe NFT’lere olan ilginin gittikçe artmasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde La Liga yönetimi de, ligde forma giyen tüm futbolcular için fantezi futbol kartları çıkarmak için bir teknoloji firmasıyla uzun vadeli işbirliği anlaşmasına vardığını açıklamıştı.