NETFLIX İSTANBUL’DA BİR OFİS AÇMA KARARI ALDI

Netflix, Türkiye’deki yatırımlarını arttırmaya devam ediyor. Kısa  süre önce Türkiye’de 10 yeni orijinal yapıma imza atacağını duyuran Netflix, önemli bir adım daha atarak İstanbul’da bir ofis açma kararı  aldığını açıkladı.


Netflix’in Türkiye ekibine ev sahipliği yapması planlanan ofis, 2021 yılının ikinci yarısında kapılarını açacak ve yeni istihdam  olanaklarını beraberinde getirecek. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  şunları söyledi: “Özellikle son on beş yılda büyük gelişim yaşayan  sinema ve dizi sektörümüz, ekonomik büyüklüğünün yanı sıra tanıtım ve  kültür diplomasisinin önemli araçlarından birisi haline gelmiştir. Bu  anlamda Netflix gibi global bir şirketin ülkemizde ofis açma kararını  memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’de üretilen dizi ve filmlerin 190  ülkede izlenebilir olmasının sektörümüzü uluslararası alanda daha  görünür kılacağını ve film turizminin geliştirilmesine katkı  sağlayacağını düşünmekteyim.”


Netflix’in Kurucusu ve eş CEO’su Reed Hastings şunları söyledi:  “Türkiye, zengin kültürü ve köklü hikaye anlatma geleneği ile bizim  için çok değerli bir ülke. Bu nedenle muhteşem bir şehir olan
İstanbul’da ofis açacak olmak bizi gururlandırıyor. Türkiye’ye yönelik  bağlılığımızı net bir şekilde ortaya koyan bu karar, dünyanın dört bir  yanında keyifle izlenecek daha fazla Türk yapımı üretmemize katkı  sağlayacak. Türkiye’deki 3 milyonu aşkın üyemize ve tüm paydaşlarımıza  destekleri için teşekkür ederiz.”


Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş ise şöyle  konuştu: “Türkiye’nin etkileyici hikayelerini anlatma heyecanımız,  gelecek yatırımlarımız için bize güç veriyor. Bu yolda, İstanbul  ofisimizin açılacak olması ile birlikte, kreatif ekiplerimiz ve  paydaşlarımızla olan yakın çalışmalarımızın daha da verimli bir  şekilde süreceğine inanıyoruz. Ülkemizin özgün hikayelerini, 195  milyon Netflix üyesine sunmaya devam edeceğiz.”


Netflix, bir süre önce dünyanın dört bir yanındaki üyelerinin
Türkiye’de üretilen yapımlara daha hızlı bir şekilde ulaşmasını  sağlayan ‘Made in Turkey’ içerik koleksiyonunu kullanıma sunmuştu. Özel bir adres (netflix.com/MadeInTurkey) aracılığıyla dünyanın her  noktasından erişilebilen bu koleksiyonda, Türkiye’de üretilen orijinal  ve lisanslı yapımlar 30’un üzerinde farklı dildeki altyazı ve dublaj  seçenekleriyle birlikte izlenebiliyor. Netflix’in sunduğu orijinal ve lisanslı Türk yapımlarını en çok  izleyen 20 ülke içerisinde (alfabetik sırayla) ABD, Arjantin,
Avustralya, Birleşik Krallık, Brezilya, Fransa, Hindistan, İspanya, İtalya, Kanada, Kolombiya, Meksika, Polonya, Suudi Arabistan ve Şili  gibi dünyanın pek çok farklı noktası yer alıyor.