New York metrosuna yıllar sonra ilk ‘enflasyon zammı’: 2.75’ten 2.90’a çıktı

New York metrosu

New York metrosunda bilet fiyatlarına sekiz yıl sonra ilk kez zam yapıldı.

Metropolitan Ulaşım Otoritesi (MTA), metro ve otobüs için biniş ücretlerini, taban fiyat olan 2.75 dolardan 2.90 dolara yükseltme kararı aldı.

Özellikle koronavirüs salgınının New York’ta toplu taşıma kullanımını azaltması nedeniyle daha fazla yolcunun metroyu bırakmaması adına zamlara ara verildiği belirtiliyordu. 

Ancak enflasyon sebebiyle bütçesini dengeleme arayışında olan MTA, 20 Ağustos itibarıyla metro ve otobüs yolculukları için taban ücretini sekiz yıl sonra ilk kez 2.75 dolardan 2.90 dolara yükseltme kararı aldı.

MTA Yönetim Kurulu Başkanı Janno Lieber yapılan zammı savunarak, söz konusu adımı “enflasyona ayak uydurma amacıyla iki yılda bir yapılan ücret artışlarına geri dönüş” olarak nitelendirdi.

Lieber, çarşamba günü yapılan oylama öncesi, “Bunun sorumluluk taşıması gerekiyor. Dezavantajları yok değil, çünkü insanlardan biraz daha fazla ödeme yapmalarını istediğinizde, bunun sonuçları da olacağını bilirsiniz.Toplu taşıma New Yorklular için hava- su gibidir, ve buna ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

New York metrosunda 2.75 dolarlık taban ücret 2015 yılından bu yana uygulanıyordu. En son artış, haftalık ve aylık sınırsız MetroCard fiyatının arttığı 2019 yılında gelmişti.

New York Times başta olmak üzere önde gelen gazetelerin “son dakika” olarak duyurduğu karara sosyal medyada sert tepki gösterilmesi dikkat çekti.