NORVEÇ VARLIK FONU SALGINA RAĞMEN DEĞERİNİ KATLADI

Norveç Varlık Fonu, koronavirüs krizi döneminde teknoloji hisselerinin yardımıyla servetini katladı.

Dünyanın en büyük fonu olan 1,16 trilyon dolar büyüklüğündeki Norveç Varlık Fonu, yılın üçüncü çeyreğinde 44,31 milyar dolarlık kazanç bildirdi.

Söz konusu kazançta, salgın döneminde ABD’li teknoloji şirketlerinin hisselerinde meydana gelen değer artışının da rol oynadığı belirtildi.

1996 yılında kurulan fonda, dünya genelinde halka arz edilmiş yaklaşık 9 bin 200 şirketin hissesi bulunuyor. Bu rakam, tüm dünya borsalarındaki şirket hisselerinin yüzde 1,5’ine karşılık geliyor. 

Norveç Varlık Fonu, geçtiğimiz aylarda koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken finansal piyasalarda daha fazla kargaşa beklediğini ve krizin reel ekonomi üzerindeki etkisinin halen belirsiz olduğunu açıklamıştı.

Salgının önümüzdeki yıla kadar uzamasını beklediğini söyleyen Fon yönetimi, bu doğrultuda gerekli hazırlıkların yapıldığını kaydetti.  

Norveç hükümeti, fon gelirlerinin yüzde 4’ünü kullanırken geriye kalan yüzde 96’lık kısım biriktiriliyor. Fonun toplam değeri, her bir Norveç vatandaşı için yaklaşık 217 bin dolarlık miktara tekabül ediyor.

Ulusal Varlık Fonları, çeşitli finansal varlıklara yatırım yaparak kazanç artırmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen, devletin yönetimi altında çalışan ve geliri genellikle bütçe fazlalarından oluşan fonları ifade ediyor.

Norveç’ten sonra sırasıyla Çin, Abu Dabi ve Kuveyt dünyanın en büyük varlık fonlarına sahip ülkeler konumunda.