Numara 10, ekstra 100 milyon sterlin ödemenin Rishi Sunak yerine Suella Braverman tarafından onaylandığını söylüyor

Rishi Sunak Suella Braverman

Downing Street, Ruanda’ya bu yıl yapılacak ekstra 100 milyon sterlin ödeme kararından, eski İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın sorumlu olduğunu belirtti. 

Bu sabahki brifingde gazetecilerin; Paranın kim tarafından onaylandığı sorusuna, No 10 sözcüsü şu açıklamalarda bulundu:

“Finansmanın serbest bırakılması, Memorandum of Understanding (Anlaşma Muhtırası) kapsamında İçişleri Bakanı tarafından verilmiş operasyonel bir karardır.”

Rishi Sunak’ın ödemesinin onaylandığı sorusuna ise No 10 sözcüsü:

“Hayır, bu mevcut Memorandum of Understanding’ın bir parçası. Dolayısıyla, İçişleri Bakanının onay vermesi rutin bir işlemdir.” dedi.

Nisan 2022’de İçişleri Bakanı Priti Patel liderliğinde kabul edilen Memorandum of Understanding, Ruanda ortaklığının duyurulduğu aynı tarihte başladı. 

No 10, orijinal anlaşmada 140 milyon sterlinin üzerindeki ödemelerin Ruanda’ya yapılacağını belirtti. 

Dün akşam, İçişleri Bakanlığı’nın Daimi Sekreteri Sir Matthew Rycroft’un mektubuna göre, Nisan ayında, Ruanda’ya anlaşma kapsamında ek 100 milyon sterlin ödeme yapılmıştı.

BBC’den Chris Mason’ın iddiasına göre, No 10 ile Suella Braverman ekibi arasındaki anlaşmazlıkta, her iki taraf da ödeme ile ilgili birbirlerini suçluyor.

No 10 sözcüsü, Braverman’ı eleştirmeyerek, Downing Street’in hükümet süreç sorularına genelde net yanıtlar vermediğini belirtti.

Sunak, geçtiğimiz ay Braverman’ı kovdu ve o zamandan sonra Braverman, Sunak’ın göç politikası üzerine çok sert eleştirilerde bulundu. Bu da Braverman’ın genel olarak parti lideri olma isteği olduğunu düşündürttü.

(Kaynak: The Guardian)