OKULLAR, ETKİLİ TEST SİSTEMİ OLUŞTURULMADAN AÇILIRSA SALGIN İKİ KAT DAHA YAYGIN OLABİLİR

İNGİLTERE’DE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA İKİNCİ DALGAYA DİKKAT ÇEKTİ. OKULLARIN ETKİLİ TEST SİSTEMİ OLUŞTURULMADAN AÇILMASI DURUMUNDA SALGININ İKİ KAT DAHA YAYGIN OLABİLECEĞİ VURGULANDI.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre okulların daha etkili test ve takip sistemi oluşturulmadan açılması durumunda ikinci dalga Corona virüs salgınının ilkinden iki kat daha yaygın olabileceği öne sürüldü. Londra’daki University College ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, okulların tam ya da yarı zamanlı açılmasının virüsün yayılması üzerindeki etkilerini modelledi. Uzmanlar, Corona enfeksiyonu belirtisi gösterenlerin yüzde 75’inin test edilmesi ve bu kişilerin temas ettiklerinin yüzde 68’inin de takip altına alınması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar ayrıca ”Modelleme sonuçlarımıza göre okulların etkili bir test-takip-tecrit stratejisi olmadan Eylül 2020’de tam anlamıyla açılması, R değerinin 1’in üzerine çıkmasına, Aralık 2020’de ikinci dalga enfeksiyonların tepe noktasına erişmesine yol açabilir” ifadelerini kullandı. Öte yandan araştırmanın başyazarı, İngiltere’deki test ve takip sisteminin şu anda Corona testi pozitif çıkanların temas ettikleri kişilerin sadece yüzde 50’sine eriştiğini kaydediyor. İngiltere’de okullar Mart ayında uygulanmaya konan Corona tedbirleri sırasında kapanmıştı. Ancak öncelikli işlerde çalışanların çocukları bu uygulamadan muaf tutulmuş, okullar Haziran ayındaysa az sayıda öğrencinin katılımıyla yeniden açılmıştı.