ÖNCE EKONOMİ SONRA SAĞLIK

YAPILAN ANKETE GÖRE KORONAVİRÜSÜN EKONOMİK TEHDİT ALGISI DAHA YÜKSEK

Koronavirüs insan sağlığı kadar ekonomileri de tehdit ederken, son yapılan ankette dünya genelinde pek çok kişinin Covid-19’u önce ekonomik kriz, daha sonra sağlık riski olarak gördüğü sonucu çıktı.

Merkezi Fransa’da bulunan global araştırma ve danışmanlık şirketi Ipsos tarafından yapılan anket, koronavirüs salgınının insan sağlığından daha çok ülke ekonomilerine yönelik tehdit olarak görüldüğünü ortaya koydu.

Virüsün yayıldığı 12 ülkede toplam 10 bin kişiyle yürütülen anketlere dayalı araştırma, insanların kendi sağlıklarından önce işsizlik başta olmak üzere finansal sorunlardan endişeli olduğunu gösterdi.

Yapılan araştırmaya göre salgının finansal etkisinin daha çok kaygılandırdığı kişiler en fazla Çin, Vietnam, Hindistan ve İtalya’da yoğunlaşıyor. İtalya’da ankete katılan kişilerin yüzde 63’ü salgını işlerine veya şirketlerine tehdit olarak görüyor.

Ipsos araştırması, karantina ve sınırların kapatılması gibi önlemlere nasıl bakıldığına da ışık tutuyor. Söz konusu önlemlerin kişisel düzeyde olmaktan çok teoride geçerli olduğunu ortaya koyan araştırmada, sınırların kapatılmasına en büyük desteğin İtalya’dan, en az desteğin ise Fransa, Almanya ve İngiltere’den gelmesi dikkat çekiyor.

Kişisel sağlık söz konusu olduğunda birçok ülkeden katılımcının Covid-19’u halen ciddi bir sağlık tehdidi olarak algılamadığı görülüyor. Salgının ilk ortaya çıktığı Çin’de ankete katılanların yüzde 75’i koronavirüsü kişisel sağlıklarına yönelik ‘çok ciddi’ bir tehdit olarak algılarken, bu oran Kanada, Fransa ve İngiltere’de yüzde 20’ler civarında. Bununla birlikte söz konusu ülkelerde sağlık tehdidi algısının zaman içinde gözle görülür biçimde arttığı da belirtiliyor.